Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Black Friday 2018: promocje kuszą. Jak nie dać się oszukać?

16.11.2018 15:09

Promocje na Black Friday 2018 wielu osobom wydają się świetną okazją do zakupów. Niestety może się okazać, że zamiast świetnej okazji trafimy na nieuczciwą ofertę, na której tylko stracimy. Jak nie dać się złapać na pseudo okazje?

Black Friday fot. Pixabay

Black Friday 2018 zbliża się wielkimi krokami. Już w piątek, 23 listopada w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych odbywać się będzie wielkie zakupowe szaleństwo. Wyprzedaże, sięgające 70 czy 80 procent, są kuszące dla wielu klientów. Jak zwykle jednak trafią się i tacy sprzedawcy, którzy zamieszanie wokół „czarnego piątku” będą chcieli (niekoniecznie uczciwie) przekuć w większe zyski. Jak nie dać się oszukać w Black Friday 2018? Jak nie przepłacić? Oto kilka ważnych rad dla miłośników wyprzedaży.

Black Friday 2018: promocje czy pułapki?

W Black Friday wielu klientów, ogarniętych szałem promocji i wyprzedaży, z pewnością uśpi swoją czujność. Właśnie na takie osoby czekają „promocje”, które w rzeczywistości z obniżkami nie mają nic wspólnego. Aby nie dać się nabrać na takie oferty, należy po prostu zachować zdrowy rozsądek, porównywać ceny i nie każdą obniżkę traktować jak ofertę roku.

Jak to robić? Przede wszystkim porównujmy ceny. Jeśli szukamy produktu, który dostępny jest w wielu sklepach online czy stacjonarnych, skorzystajmy z porównywarek cen. Może się okazać, że dany produkt, nawet jeśli w jednym sklepie jest przeceniony o 40 procent, a w innym tylko o 20, to i tak właśnie w tym drugim jest zwyczajnie tańszy.

Black Friday 2018 - kiedy startują wyprzedaże i gdzie? [LISTA SKLEPÓW]

Black Friday: sztuczki sprzedawców

Ta zasada obowiązuje zawsze: po prostu sprawdź warunki promocji. Niektórzy sprzedawcy informują na plakatach o gigantycznych zniżkach, choć dotyczą one tylko części produktów. O tym możesz dowiedzieć się dopiero przy kasie, kiedy już wystałeś swoje w kolejce. Zdarza się też tak, że promocja obowiązuje dopiero wtedy, kiedy chcesz kupić towar od pewnej wartości.

Innym, popularnym sposobem sprzedawców jest... zawyżanie cen. Sztuczka ta jest popularna i polega na podaniu nieprawdziwej pierwotnej ceny. Na przykład, jeśli produkt kosztuje obecnie 100 złotych, to wystarczy napisać przy nim, że wcześniej kosztował 140 zł – i już cena wydaje się atrakcyjniejsza.

Jeśli szukamy konkretnego produktu i zakup rozważamy już od pewnego czasu (a wyprzedaże w Black Friday są tylko szansą na tańszy zakup), to zanotujmy sobie wcześniejsze ceny tego produktu w sklepach. Wtedy mamy pewność, kiedy rzeczywiście trafimy na okazję.

Znaj swoje prawa

Ta rada jest przydatna nie tylko w Black Friday. Zgodnie z art. 543 wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oznacza to, że jeśli cena na metce będzie niższa niż ta, którą w kasie poda nam sprzedawca, to mamy prawo kupić je po tej cenie, która jest dla nas korzystniejsza. Jeśli sprzedawca nie jest temu przychylny, mamy prawo zgłosić to do Inspekcji Handlowej. Sprzedający musi się wtedy liczyć z konsekwencjami.

Pamiętaj też, że po zakupie masz czas na zwrot produktu, więc jeśli dojdziesz do wniosku, że to, co kupiłeś, w rzeczywistości nie było Ci potrzebne, po prostu to oddaj.

RadioZET.pl/SA

Oceń