Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Canicross to trening z czworonogiem. Na czym polega?

26.04.2019 13:37

Canicross to trening z psem, który w ostatnim czasie zdobył dużą popularność. Posiada mnóstwo korzyści, zarówno dla człowieka, jak i pupila. Na czym dokładnie polega?

Canicross fot. Shutterstock

Canicross: bieganie z psem

Canicross, choć nie wszystkim jest jeszcze znany, zyskuje coraz to większą popularność. Canicross po części wywodzi się z psich zaprzęgów. Jednak zamiast wozu pies biega razem ze swoim właścicielem. W przypadku canicrossu najważniejsza jest współpraca psa i człowieka. Pies dodaje energii, z kolei człowiek musi decydować i myśleć, w jakim tempie biec i gdzie dokładnie. Jednak znając temperament niektórych czworonogów, czasem ma się wrażenie, że to one rządzą w tym treningu. Do canicrossu można zaangażować każdą rasę psa, ale ważne, żeby nasz pupil był przyzwyczajony do ruchu i wysiłku.

"Osoby trenujące canicross zgodnie przyznają, że do tego sportu nadaje się każdy pies. Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów dodaje, że 'każdy' oznacza takiego, który ma przynajmniej 12 kilogramów masy (i nie mówimy tutaj o otyłych jamnikach). Przynajmniej takie dopuszczane są do zawodów organizowanych przez Związek" - czytamy na stronie internetowej Magazynbieganie.pl.

Zdaniem trenerów oraz hodowców pies, z którym chcemy biegać, musi być odpowiednio duży. Czworonóg musi być też odpowiednio przygotowany do intensywnego wysiłku, dlatego nie warto biegać z małymi psami, które nie są do niego przyzwyczajone.

Canicross: Jak dokładnie działa?

Jak dokładnie działa Canicross? Na co zwrócić uwagę? 

"Zasada jest prosta. Pies biegnie przodem ubrany w specjalne szelki nie krępujące jego ruchów. Do nich przypięta jest linka nie krótsza niż 2,5 metra i wyposażona w odpowiedni elastyczny amortyzator. Łagodzi on szarpnięcia psa i biegacza. Sam zawodnik zaś, ma na biodrach uprząż, która przenosi energię psa i ułatwia bieg człowiekowi" - pisze serwis magazynbieganie.pl

Canicross jest bardzo popularny w mediach spolecznościowych. Na Instagramie hasztag #canicross doczekał się już ponad 257 tysięcy postów.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Zagłosuj

Lubisz psy?

RadioZEt.pl/ Ofeminin.pl/ SW

Oceń
Tagi