Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chcesz dobrze wypaść w urzędzie? Ubrania w tym kolorze Ci pomogą

25.07.2018 16:30

Idziesz do urzędu skarbowego i chcesz dobrze wypaść? Pamiętaj, by założyć ubrania w odpowiednim kolorze. Specjalista od psychofizjologii widzenia doradza, jakie ubrania wybrać na taką wizytę.

krawaty fot. Pixabay

Nie jest żadną tajemnicą, że kolory w naszym życiu odgrywają ogromną rolę. To, jakimi barwami się otaczamy i jakie kolory wybieramy ubierając się na różne okazje, ma duży wpływ na naszą psychikę, a także na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych (Zobacz też: Jasne kolory sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako atrakcyjni). Co więcej, kolory mają swoją symbolikę, dlatego - zależnie od okazji - są mniej lub bardziej odpowiednie. Okazuje się, że także na wizytę w - na przykład - urzędzie skarbowym najlepiej jest wybrać odzież w konkretnym kolorze. Oczywiście nie ma w tym zakresie żadnych "odgórnych" wytycznych, jednak dobrze dobrany kolor ubrań może nam pomóc w szybkim rozwiązaniu urzędowej sprawy.

Jak zdradza dr Marek Borowiński – autor książki "Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu", specjalista psychofizjologii widzenia, ekspert w zagadnieniach z psychologii koloru i oddziaływania barw na konsumentów w różnych miejscach sprzedaży, szary strój może zapewnić pomyślne załatwienie sprawy w "skarbówce".

Dlaczego warto do urzędu ubrać się na szaro?

Tak jak każdego urzędnika obowiązuje dress code w pracy, tak nie bez znaczenia jest ubiór petenta, który pojawia się w urzędzie. Aby pomóc sobie - jako petentowi - warto zdecydować się na szary ubiór, gdyż kolor ten, w odróżnieniu od innych barw - jak błękit, biel, czerwień czy zieleń, jest neutralny i w odpowiednim jego dawkowaniu nie ma konkretnego znaczenia i konotacji.

Według dr. Marka Borowińskiego, autora książki "Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu", "gdy wybieramy się do urzędu skarbowego mając na sobie ubranie w kolorze szarym, nie stawiamy się w żadnym świetle: ani pozytywnym, ani negatywnym, jesteśmy neutralni". Ponadto, przez taką kolorystykę "nie wskazujemy konkretnie na posiadane cechy, zamiary, zaangażowanie i inne aspekty". Neutralny strój sprawia, że nie sygnalizujemy jakichkolwiek oczekiwań.

"Neutralnym kolorem jest właśnie szary. Należy jednak uważnie dobierać szarą garderobę i dodatki w tym kolorze, ponieważ nadmiar szarości może wpłynąć negatywnie: świadczyć o braku pewności siebie, ciągłym zmęczeniu, zestresowaniu i negatywnym nastawieniu do otoczenia" - czytamy w książce "Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu".

RadioZET.pl/mat. prasowe/SA

Oceń