Zamknij

Co imię dziecka mówi o jego rodzicach?

Redakcja
10.05.2018 14:17
Imiona dzieci
fot. Pixabay

Wybierając imię, rodzice często kierują się nie tylko własnymi upodobaniami, ale i znaczeniem imion. Chcą, by imię ich dziecka coś symbolizowało i wywoływało pozytywne skojarzenia. Jednak wybrane imię mówi coś nie tylko o dziecku, ale i o jego rodzicach.

Nadawanie imion dzieciom rządzi się pewnymi prawami. Jednym z nich jest... panująca moda. Niektórzy rodzice za nią podążają, inni nie chcą kierować się szybko przemijającym trendem. Wolą wybierać imiona zgodnie z własnymi upodobaniami. Okazuje się, że to, jakie imię chcą nadać swojemu dziecku, zdradza coś także o ich charakterze.

Co imię wybrane dla dziecka mówi o jego rodzicu?

Jak przekonuje Laura Wattenberg, autorka książkowego przewodnika po dziecięcych imionach „The Baby Name Wizard”, „Imię nie należy do rodzica. Ten podejmuje tylko decyzję, bo jego dziecko nie jest w stanie tego zrobić za siebie. Jednak to, jakie imię wybierzesz, mówi wiele o twojej osobowości”.

Oryginalne imię dla dziecka

Vivienne, Mojra, a może Marika czy Lukrecjusz? Oryginalne, mało popularne imiona często wybierają rodzice pewni siebie i przebojowi, którzy lubią wyróżniać się z tłumu i być w centrum uwagi. Takie oryginalne imiona spotykane są coraz częściej i – jak szacuje Wattenberg – tendencja ta nie ulegnie zmianie. Wręcz przeciwnie, wielu ludzi jest przekonanych, że im dziwniejsze imię, tym lepiej. Przykłady można mnożyć, a imiona mogą być bardzo zaskakujące. Jeśli Etiennette nie jest wystarczająco „udziwnione”, to być może już Inspektor Pilot, imię syna aktora Jasona Lee, w zupełności.

Oryginalne imiona z pewnością świadczą o kreatywności rodzica, jednak – zwraca uwagę Wattenberg – poza tym, że wzbudzają zaciekawienie dzieckiem, to również kierują uwagę na rodzica malucha. „Kiedy zdradzasz innym imię swojego dziecka, to wywołuje wiele pytań, np. o historię tego imienia. Więc to rodzic jest na świeczniku” – mówi Maryannna Korwitts, założycielka strony TheBabyNamingExperience.com. Co ciekawe, rodzice ci zwykle mają typowe imiona, które w ich klasie nosiło kilkoro innych uczniów. Nie chcą, by ich dzieci doświadczały tego samego, tylko wyróżniały się z tłumu.

Imię staromodne: konserwatywne i nudne?

Jeśli twoje dziecko ma staroświeckie imię, oznacza to, że masz w sobie cechy konserwatysty. Jednak staroświecki wcale nie oznacza nudnego, a imiona w starym stylu znów są modne. „Obowiązuje zasada trzech generacji. Dla rodziców ich własne imiona zwykle brzmią nudno, imiona rodziców dziecka są stare, ale imiona ich dziadków sięgają tak daleko, że brzmią świeżo. I znów są popularne” – wyjaśnia Wattenberg.

Imię po babci, dziadku?

Często rodzice decydują się nadać dziecku imię po kimś. Jeśli robią to z chęci np. uczczenia jakiejś osoby albo na wspomnienie pewnych wydarzeń, oznacza to, że są... sentymentalni. Tak wybierane imiona zwykle ma dla rodziców malucha duże znaczenie i kryje się za nim jakaś opowieść.

Tradycyjne imię w nowej wersji

Zdaniem Laury Wattenberg wyraźna jest tendencja do wprowadzania zmian w starych, dobrze znanych imionach. Zdaniem specjalistki od imion rodzice, którzy modyfikują imiona, chcą przede wszystkim być inni. Jednym z niedawnych przykładów z rodzimego „podwórka” jest choćby Elisabeth – córka Weroniki Rosatti. Gwiazda ma już za sobą „potyczki” o to, że jej dziecko nie nazywa się Elżbieta, tylko Elisabeth i ma być uhonorowaniem Elisabeth Taylor. Być może gwiazda jest sentymentalna i pragnie być inna niż wszyscy, co akcentuje takim imieniem nadanym córce?

„Tak naprawdę obciążasz swoje dziecko koniecznością tłumaczenia imienia do końca życia” – stwierdza Jennifer Moss, autorka książki „The One-in-a-Million Baby Name Book”.

Nazywać się jak gwiazda

Nadawanie dzieciom imion po gwiazdach muzyki czy kina ma być dla nich w przyszłości siłą napędową. Rodzice wierzą, że doda im ono pewności siebie i być może popchnie ku osiągnięciu sławy.

„Podejrzewam, że wiele osób, które nazywają swoje dziecko po jakiejś gwieździe, odczuwa pragnienie bycia sławnym” – twierdzi Maryanna Korwitts. Niestety, może być też tak, że imieniem rodzic wyraża niespełnienie jakichś swoich ambicji – np. piłkarskich, jeśli nazywa dziecko imieniem znanej gwiazdy footballu.

RadioZET.pl/parents.com/SA