Zamknij

Co robić, kiedy sąsiad urządza grilla na balkonie?

Redakcja
27.06.2017 15:53
Co robić kiedy sąsiad robi grilla na balkonie
fot. sxc.hu

Niekiedy sąsiedzi potrafią bardzo uprzykrzyć nam życie. W okresie letnim wielu z nich urządza na swoim balkonie czy tarasie grilla. Co zrobić w tej sytuacji? Przepisy prawa precyzują, jak możemy postąpić z uciążliwym sąsiadem.

Lato to świetny czas na grilla na łonie natury w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. Są tacy, którzy lubią grillować na własnym balkonie. Wielu wychodzi z założenia, że skoro balkon czy taras przynależy do ich nieruchomości, to mogą z niego korzystać w taki sposób, na jaki mają ochotę. Tacy sąsiedzi, organizujący grille na tarasie nie tylko uprzykrzają życie innym sąsiadom, ale też niekiedy powodują niebezpieczne sytuacje, grożące pożarem. Co możemy zrobić, jeśli to właśnie nasz sąsiad zachowuje się w taki sposób?

Po pierwsze, należy pamiętać, że w polskim prawie nie ma przepisów, które w jednoznaczny sposób mówią o zakazie grillowania na balkonie czy tarasie. Prawo jednak w bezpośredni sposób odnosi się do sytuacji, w których sąsiad jest uciążliwy dla innych sąsiadów - np. zachowuje się zbyt głośno lub przyczynia się do immisji (np. dymu z grilla), lub kiedy jego zachowanie narusza zasady bezpieczeństwa.

Co robić, kiedy sąsiad grilluje na balkonie?

Choć w przepisach polskiego prawa nie ma zakazu grillowania, to jednak zakaz taki pojawić się może w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej w danej nieruchomości. Jeśli zapisu takiego nie ma, to można go dodać i oczekiwać od mieszkańców realizacji tych postanowień. Jeśli jednak uciążliwy sąsiad nadal do tego zakazu się nie stosuje, to możemy go upomnieć powołując się na wspomniany regulamin. Jeśli to nie poskutkuje, wspólnota może upomnieć takiego lokatora na piśmie i w dalszym kroku skierować sprawę na drogę sądową. Takie kroki zakończyć się mogą nawet zlicytowaniem nieruchomości i pozbawieniem prawa do niej uciążliwego sąsiada. Umożliwia to artykuł 16 "Ustawy o własności lokali". Dotyczy on nie tylko robienia na balkonie grilla, ale bardziej ogólnie - utrudniania korzystania z części wspólnych budynku. Przepisy te można zastosować tak samo do hałasowania czy też palenia tytoniu, jeśli jest dla nas uciążliwy.

Innym sposobem na uciążliwego sąsiada jest podejście od strony przepisów o niedozwolonej immisji. Zgodnie z artykułem 144 Kodeksu Cywilnego na naszym balkonie możemy robić prawie wszystko (z małymi wyjątkami), ale musimy zadbać o to, by aktywność ta nie zakłócała spokoju innym mieszkańcom. Na tym tle immisja dymu wydaje się być ewidentnym zakłócaniem dobrosąsiedzkich relacji.

Grill elektryczny na balkonie jest dozwolony?

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na fakt, iż także grill elektryczny może być źródłem immisji - np. rozprzestrzeniać się może zapach przyrządzanych potraw. Dodatkowo, urządzenie elektryczne także jest potencjalnym źródłem zagrożenia - np. pożaru. Jeśli sąsiad narusza zasady bezpieczeństwa i stwarza zagrożenie pożarowe (dotyczy to zarówno grilla tradycyjnego, jak i elektrycznego - i każdego urządzenia, które może doprowadzić do pożaru) wówczas grozić mu może grzywna, a nawet areszt.

Podsumowując - jest wiele sposobów na uciążliwego sąsiada i jeśli naraża on nasze bezpieczeństwo czy narusza dobrosąsiedzkie zasady, to nie musi być bezkarny.

RadioZET.pl/Bankier/SA