Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Coraz więcej ludzi jest nieszczęśliwych z tego samego powodu

22.02.2018 15:52

Poczucie szczęścia lub nieszczęścia w życiu uzależnione jest od wielu różnych czynników. Okazuje się, że zwiększa się liczba osób nieszczęśliwych, które łączy jedna sprawa. Chodzi o sposób, w jaki spędzają swój wolny czas.

ekran fot. Pixabay

Jak pokazały badania przeprowadzone na milionie amerykańskich nastolatków, na poczucie szczęścia (lub nieszczęścia) duży wpływ ma to, jak spędzamy czas. Choć większość czynników, które decydują o tym, jak jesteśmy szczęśliwi, jest poza naszą kontrolą, to już to, na co poświęcamy czas w ciągu dnia, jest przez nas wybierane. Można zatem sprawdzić, które aktywności przysparzają nam szczęścia, a które nie.

Autorzy badania opublikowanego na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, zauważają, że z roku na rok rośnie liczba osób, których poczucie szczęścia jest niższe niż osób w ich wieku jeszcze kilkanaście lat temu. Celem ich badania stało się sprawdzenie, skąd spadek poczucia szczęścia wśród nastolatków po 2012 roku oraz spadek zadowolenia z życia dorosłych po roku 2000. Co ich łączy?

Dlaczego ludzie są mniej szczęśliwi?

W swoich badaniach autorzy (Jean Martin, Gabrielle Campbell i W. Keithtyce) wykorzystali dane z analiz prowadzonych na uczniach dziesiątych i dwunastych klas (ok. 16-18 lat) corocznie od 1991 roku. Każdego roku nastolatki były pytane o ich ogólny poziom szczęścia oraz dodatkowo o to, w jaki sposób spędzają czas. Okazało się, że nastolatki, które więcej czasu spędzały na odwiedzaniu znajomych, ćwiczeniach, uprawianiu sportu, czytaniu lub nawet odrabianiu zadań domowych, były szczęśliwsze. Z kolei te, które dłużej grały w gry komputerowe, przeglądały portale społecznościowe, pisały SMS-y czy oglądały telewizję, miały niższe poczucie szczęścia. Wspólnym mianownikiem aktywności, które były głównym zajęciem osób mniej szczęśliwych, jest... ekran.

Różnice były znaczne. Nastolatki, które spędzały ponad pięć godzin dziennie w sieci, dwukrotnie częściej były nieszczęśliwe, niż te, które spędzały przed ekranem mniej niż godzinę dziennie.

Naukowcy przyznają, że prawdą jest, iż osoby mniej zadowolone z życia częściej poszukują pocieszenia w sieci. W większości przypadków zależność jest jednak odwrotna: więcej jest osób, których spadek poczucia szczęścia wiąże się z czasem spędzanym przed ekranem, niż osób nieszczęśliwych, które chcą w sieci poprawić sobie humor.

Co obniża poziom szczęścia?

Oprócz tego badani, którzy zostali losowo przydzieleni do rezygnacji z Facebooka na tydzień, zakończyli ten czas szczęśliwsi, mniej samotni i mniej przygnębieni niż ci, którzy cały czas z niego korzystali.

Co ciekawe, w innym badaniu dorośli, którzy musieli zrezygnować z Facebooka w pracy, byli szczęśliwsi niż ci, którzy przez cały czas byli aktywni na swoich kontach. Ponadto, kilka badań pokazuje, że czas „przy ekranie” prowadzi do poczucia nieszczęścia, ale jednocześnie poczucie to nie przekłada się na dłuższe spędzanie czasu w sieci.

Jeśli zatem czujesz się nieszczęśliwy albo mniej szczęśliwy niż dawniej, przyjrzyj się temu, jak dużo czasu spędzasz przed komputerem, tabletem czy z komórką.

RadioZET.pl/SA

Oceń