Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czujesz, że jesteś leniwy? To świetnie – naukowcy mają dobre wieści

28.08.2018 12:50

Czujesz, że jesteś leniwy? To świetnie – naukowcy mają dobre wieści. Jak odkryli, bycie leniwym to najlepsza droga do dłuższego życia. Jak to możliwe?

Czujesz, że jesteś leniwy? To świetnie – naukowcy mają dobre wieści fot. ---

Każdemu z nas zdarzyło się mieć poczucie rozleniwienia. Większość z nas rzadko kiedy pozwala sobie na chwile błogiego lenistwa i zwykle karci się za takie nieproduktywne „marnowanie czasu”. Okazuje się, że naukowcy znaleźli powód do tego, by wreszcie przestać się swoją skłonnością do lenistwa przejmować. Jak dowodzą, lenistwo przedłuża życie.

Wolniejszy metabolizm przedłuża życie

Naukowcy odkryli, że gatunki o wyższym tempie przemiany materii szybciej umierają, niż te, których przemiana materii jest wolniejsza. Badania, których wyniki opublikowano na łamach „Journal of Proceedings of Royal Society B: Biological Science”, sugerują, że lenistwo może przyczyniać się do dłuższego życia.

W badaniu poddano obserwacji mięczaki. Zespół ekspertów odkrył, że gatunki, które wolno zużywały energię, przetrwały o wiele dłużej niż te, które zużywały ją szybciej. Luke Strotz, doktor habilitowany z Instytutu Biodiversity Institute and Natural History Museum Uniwersytetu Kansas, stwierdził, że może to oznaczać odkrycie nowej strategii ewolucyjnej, którą jest bycie powolnym i opieszałym. Zamiast znanego dotychczas „niech wygra najsilniejszy”, lepszą strategią być może „niech wygra najbardziej leniwy”.

Chociaż jest oczywiste, że istnieje wiele powodów, dla których niektóre gatunki są bardziej zagrożone wyginięciem niż inne, odkrycie, że metabolizm odgrywa istotną rolę w przeżyciu, pomoże poprawić szacunki na temat prawdopodobieństwa wyginięcia gatunków. Jak wskazują badacze, związek między metabolizmem a wymieraniem jest mniejszy w przypadku zwierząt, które żyją w wielu ekosystemach, jednak u tych, które wykazują niskie zużycie energii, znaczny.

Lenistwo chroni gatunki przed wymieraniem?

Eksperci dodają, że będą musieli zbadać związek między metabolizmem a wymieraniem gatunków.

Skoro już wiemy, że przemiana materii ma związek z szybszą śmiercią osobników różnych gatunków, to możemy wreszcie przynajmniej raz na jakiś czas po prostu zwolnić i pozwolić sobie na trochę lenistwa. Czy z tym badaniem można więc powiązać inne, nieco wcześniejsze, w którym stwierdzono, że bystrzy ludzie są bardziej leniwi? Być może nieświadomie wykorzystują nową strategię ewolucyjną?

RadioZET.pl/Indy100/SA

Oceń
Tagi