Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czy miłość ma związek z liczbą dzieci? Wyniki badań mogą zaskakiwać

06.12.2017 09:21

Czy to, jak bardzo kochamy swojego partnera, ma ścisły związek z liczbą posiadanych dzieci? Wyniki badań przeprowadzonych m.in. przez Polaków wcale nie są takie oczywiste.

Czy miłość ma związek z liczbą dzieci? Wyniki badań mogą zaskakiwać fot. Pexels

Czy w kulturach tradycyjnych pary, które rzeczywiście się kochają, mają więcej dzieci? Zbadali to – na przykładzie ludu z Tanzanii – m.in. polscy badacze. Okazało się, że zaangażowanie w relację z partnerem ma korzystny wpływ na sukces reprodukcyjny.

To pierwsze badania, które pokazują bezpośredni związek między miłością i sukcesem reprodukcyjnym. Badania – kierowane przez prof. Piotra Sorokowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego – ukazały się w czasopiśmie "Frontiers in Psychology".

„Mieliśmy hipotezę, że pary, które bardziej się kochają, będą miały więcej potomstwa" - mówi PAP prof. Sorokowski. Wyjaśnia, że badanie takie ma sens tylko w kulturach tradycyjnych, gdzie nie stosuje się jeszcze kontroli rozrodczości.

Badacze zanalizowali, jak sprawa się ma u ludności Hadza zamieszkującej część Tanzanii. „To jedna z ostatnich na świecie grup zbieracko-łowieckich. Kobiety zajmują się tam zbieraniem roślin, a mężczyźni polują" – mówi psycholog.

Opowiada, że członkowie Hadza mieszkają w robionych przez siebie chatach podobnych do namiotów i przenoszą się z miejsca na miejsce. Polują za pomocą łuków i strzał. „Podczas swoich wędrówek Hadza mijają wsie, widzą samochody. Gdyby chcieli, mogliby przecież pójść do sklepu i kupić strzelbę. Ale nie chcą się włączać w nurt współczesnego życia" – mówi prof. Sorokowski. Dodaje, że teraz społeczność Hadza liczy ok. 1000-1500 osób.

Naukowcy postanowili zbadać, jak bardzo pary w społeczności Hadza się kochają i ile mają dzieci. Ale jak zmierzyć miłość? „Najbardziej popularna w psychologii teoria zakłada, że na miłość składają się trzy czynniki" – informuje rozmówca PAP. I wymienia, że to namiętność, a więc seksualne zaangażowanie; intymność, czyli bliskość i ciepło w relacji; oraz zaangażowanie w związek. A więc to, czy partnerzy myślą, że związek jest w stanie długo przetrwać.

Członków społeczności pytano, czy zgadzają się ze zdaniami na temat partnerów, takimi jak: „wiem, że X mogę ufać", „lubię kontakt fizyczny z X" albo „nie wyobrażam sobie życia bez X".

„Badanie pokazało, że zaangażowanie w związek było bardzo dobrym predyktorem liczby dzieci. Jeśli więc ktoś sądził, że jest w związku, który przetrwa długo, miał więcej dzieci" - opowiada prof. Sorokowski.

Namiętność miała podobny związek z reprodukcją, ale tylko u kobiet. "Jeśli kobieta pożądała partnera, to korzystnie wpływało to na liczbę jej dzieci. A u mężczyzn niekoniecznie. To swoją drogą dobrze świadczy o statusie kobiet w tej społeczności - te wyniki wskazywałyby, że to kobiety decydują o tym, czy para współżyje i kiedy" – komentuje prof. Sorokowski.

Odwrotnie jednak było z intymnością. „Im więcej intymności, tym było mniej dzieci. Nie do końca jeszcze wiemy dlaczego" „ podsumowuje naukowiec z UWr.

Naukowców od dawna zastanawiało czy miłość - tak powszechna na całym świecie - to cecha adaptacyjna, premiowana w ewolucji człowieka. A cecha adaptacyjna powinna albo ułatwiać przetrwanie osobnika czy jego dzieci, albo zwiększać szanse na sukces reprodukcyjny.

Jeśli uda się wykazać, że zakochane pary mają więcej potomków, to potwierdzi się, że miłość jest cechą adaptacyjną. „Żeby taką hipotezę uznać za prawdziwą, trzeba by było mieć dane z bardzo wielu społeczności. A my zbadaliśmy tylko jedną. W dodatku nasze wyniki nie są do końca jednoznaczne" – komentuje prof. Sorokowski. I dodaje: „Sądzimy jednak, że nasze wyniki to dobry trop, aby wskazać, dlaczego miłość w ewolucji człowieka mogła być premiowana".

Badania z „Frontiers in Psychology" to pierwsze tego typu badania nad miłością i rozrodczością u ludzi. Wcześniej eksperymenty pod tym kątem wykonywano tylko na zwierzętach. Wykazano, że te osobniki, które dobierały się w pary same, miały więcej potomstwa niż te, które zostały dobrane w pary przez badaczy. „Nie sposób jednak ekstrapolować takich wyników na ludzi" – komentuje prof. Sorokowski.

Zespół prof. Sorokowskiego zanalizował więc wcześniej, w których społecznościach tradycyjnych rodzi się więcej dzieci: tam, gdzie są pary aranżowane (np. dobierane przez rodziców), czy w tam, gdzie pary decydują same o sobie. Okazało się, że sposób wyboru partnera nie miał związku z liczbą dzieci. "To jednak nie znaczy, że miłość między partnerami nie ma związku z sukcesem reprodukcyjnym. Wcale nie jest przecież powiedziane, że w związkach aranżowanych jest mniejszy poziom miłości" - zwraca uwagę prof. Sorokowski. I dodaje, że być może miłość w takich odgórnie dobieranych związkach również się pojawia, tylko inna jest jej dynamika.

Badacze postanowili zbadać więc ten problem od innej strony. I stąd najnowsze badania z „Frontiers in Psychology", w których badanych bardziej bezpośrednio pytano o ich uczucia wobec partnera i porównywano to z liczbą ich dzieci.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń