Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czy można zasnąć w minutę? Ta technika ma to gwarantować

21.02.2018 14:05

Techniki zasypiania zwana „metodą 4-7-8” opracowana została przez Andrew Weila z Uniwersytetu Harvarda. Badacz uważa, że nawet szybkiego zapadania w sen można się nauczyć. Jak to działa?

pluszowa owieczka - technika zasypiania fot. Pixabay

Jeśli liczenie owiec nie pomaga, a sięganie po tabletki nasenne niezbyt nas przekonuje to metoda 4-7-8 wydaje się obiecująca. Pod określeniem tym kryje się technika oddychania, która pozwala uspokoić ciało i umysł, zrelaksować się i błyskawicznie poczuć senność. Osoby, które praktykują sposób Weila, zasypiają podobno nawet w mniej niż minutę.

Jak działa technika 4-7-8?

Na czym właściwie polega wspomniana metoda i skąd jej nazwa? Chodzi o czas. Najpierw należy wykonać mocny wydech przez usta. Następnie przez 4 sekundy należy wciągnąć powietrze (nosem) i wstrzymać je na kolejne 7 sekund. Ostatni etap to znów wydychanie powietrza ustami (przez 8 sekund). Takie oddychanie sprawia, że serce jest zmuszone zwolnić pracę. Proces wymaga czterokrotnego powtórzenia — koniecznie z zamkniętymi oczami. Co więcej, bardzo istotne jest, by język leżał, a jego czubek dotykał podniebienia.

Działanie metody 4-7-8 opiera się przede wszystkim na dostarczaniu organizmowi tlenu i wywołaniu uczucia odprężenia. To pozwala zrelaksować nasz układ nerwowy, który szybciej jest gotowy do snu. Zdaniem twórcy metody sen, który dzięki niej się uzyskuje, jest spokojny, głębszy i bardziej regenerujący.

Czy to działa? O tym każdy musi przekonać się sam.

RadioZET.pl/SA

Oceń