Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie nadal stoi? Badacze zaskoczeni tym, co odkryli

11.05.2018 11:59

Krzywa Wieża w Pizie od lat stanowi dla inżynierów zagadkę. Dlaczego nadal stoi i nie runęła pomimo trzęsień ziemi? Międzynarodowy zespół naukowców dokonał zaskakującego odkrycia w tej sprawie.

Krzywa Wieża w Pizie fot. Pixabay

Zagadka Krzywej Wieży w Pizie rozwiązana

Krzywa Wieża w Pizie jest symbolem tego miasta i jednocześnie jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Już na początku budowy, którą rozpoczęto w 1174 roku (i zakończono dopiero po 177 latach), wieża była pochylona. Po zakończeniu budowy wielokrotnie próbowano „wyprostować” konstrukcję, jednak się to nie udało. Dla wielu inżynierów kwestią czasu było, kiedy budynek runie.

Tymczasem wkrótce minie 850 lat, od kiedy rozpoczęto budowę Krzywej Wieży, a ona nadal stoi – mimo aktywności sejsmicznej na tamtejszych obszarach. Wcześniej zakładano, że już małe drgania ziemi doprowadzą do upadku konstrukcji. To jednak nie następowało. Międzynarodowy zespół badaczy rozwiązał niedawno zagadkę niesłychanej trwałości budowli, która była skazana na zawalenie.

Co chroni Krzywą Wieżę przed zawaleniem?

Inżynierowie pod kierownictwem prof. Camilla Nutiego z Università degli Studi Roma Tre analizowali przeróżne dane sejsmiczne, geotechniczne i strukturalne. Okazało się, że trwałość Krzywej Wieży wynika z tzw. dynamicznej interakcji konstrukcja-grunt.

Jak wskazuje jeden z inżynierów badających Wieżę, prof. George Mylonakis z Uniwersytetu Bristolskiego, paradoksalnie, choć to właśnie gleba sprawiła, że budynek zaczął się przechylać, to jednocześnie ona również pomaga mu przetrzymać zdarzenia sejsmiczne. Dzięki temu, że grunt jest elastyczny i luźny, zmieniają się właściwości drganiowe całego budynku. W ten sposób wysoka i sztywna wieża nadal wytrwale stoi.

Już wkrótce wyniki badań międzynarodowych specjalistów przedstawione zostaną na czerwcowej konferencji w Salonikach poświęconej trzęsieniom ziemi.

RadioZET.pl/independent.com/SA

Oceń