Zamknij

Dlaczego Polacy są... - czyli 10 pytań, które zadajemy "wujkowi Google"

Redakcja
16.05.2017 12:49
Dlaczego Polacy są czego szukamy w wyszukiwarce
fot. ons.pl

Czego Polacy szukają o sobie samych w sieci? Jakie pytania zadajemy "wujkowi Google"? Oto 10 najczęstszych zapytań na hasło "Dlaczego Polacy są...".

Kilka miesięcy temu brytyjski dziennik "Independent" sprawdził, jak wygląda mapa świata, widziana przez pryzmat autouzupełniania Google. Dziennikarze wpisywali w wyszukiwarkę proste zapytanie: "Why is [tu wpisywali kraj] so..." (czyli np. dlaczego Wielka Brytania jest taka...". W ten sposób odnajdowali najczęściej pojawiające się zapytania na temat każdego kraju na świecie i na ich podstawie odkrywali różne stereotypy o danym państwie. Tak wyglądała ta mapa - oto jej fragment, ukazujący m.in. Polskę.

435
fot.

Jak widać, najczęściej "googlowanym" zapytaniem było to, dlaczego Polska jest tak katolicka, Francja rasistowska, a Chorwacja droga.

My teraz postanowiliśmy sprawdzić, czego Polacy sami o sobie szukają w sieci. Oto 10 najczęstszych obecnie wyszukiwań pod hasłem "Dlaczego Polacy są...".

Dlaczego Polacy są...

  1. biedni
  2. piękni
  3. ładni
  4. zawistni
  5. blondynami
  6. wredni
  7. najlepsi
  8. nietolerancyjni
  9. narodem wybranym
  10. smutni
78
fot.

Co można powiedzieć o tych zapytaniach? Z pewnością niektóre z nich nie są precyzyjne - jak to, że jesteśmy najlepsi. Bo o jaką dziedzinę chodzi? A może wprost przeciwnie - świadczy to o naszym wysokim poczuciu wartości, skoro mamy być najlepsi w ogóle?

Uderza od razu pytanie o biedę, a także o nasze przywary: zawistni, wredni, nietolerancyjni i smutni.

Pozostaje się cieszyć, że jesteśmy też piękni i że jesteśmy narodem wybranym.

Czy te zapytania do "wujka Google" rzeczywiście nieco o nas mówią? Być może tak, ważniejsze jednak wydają się nie same pytania, a odpowiedzi. Ich znalezienie pozostawimy już Wam.

RadioZET.pl/Independent/AS