Dlaczego niektórzy zawsze mają w domu czysto? Oto ich 5 sekretów

01.08.2017 14:49

Każdy z nas ma takich znajomych, u których zawsze jest porządek. Chcemy, by w naszych mieszkaniach było tak samo - ale jak to zrobić? Oto pięć sekretów tych, którzy naprawdę potrafią dbać o czystość.

jak utrzymać porządek fot. Pixabay

Jak on/ona to robi, że zawsze jest posprzątane? Skąd bierze na to czas? A może nie śpi po nocach? Kto z nas choć raz nie zastanawiał się nad tym, po wizycie u "perfekcyjnych znajomych". Jak oni to robią? Oto 5 praktycznych wskazówek.

1. Dostrzeż różnicę pomiędzy czystością a porządkiem

Dom może być czysty, kiedy na półkach nie ma kurzu, podłoga lśni, wszystkie powierzchnie są czyste, a w łazience aż błyszczy. Jednak jeśli na podłodze leżeć będą zabawki, na stoliku piętrzyć się będą stosy "papierów", a na półkach królować będą porozkładane bezładnie drobiazgi, to wnętrze i tak nie będzie wyglądać na czyste, bo brakuje w nim porządku. Przychodząc do znajomych, którzy zawsze mają porządek, choć nie zawsze wszystko lśni, najczęściej tego drugiego nie zauważasz. Można czuć się dobrze w pomieszczeniu, które nie jest idealnie czyste, ale za to panuje w nim porządek, ale tam, gdzie jest brudno, zwyczajnie nie chcemy przebywać.

2. Porządek to sprawdza codziennych, drobnych czynności

Jeśli wdrożysz tę zasadę, zauważysz, że znikną te dramatyczne, kulminacyjne momenty, kiedy dom wymaga "porządnego" sprzątania. Ludzie, którzy mają w domu czysto i schludnie, nie czekają, aż brud i graty spiętrzą się na każdym metrze przestrzeni. Warto wdrożyć tu prostą zasadę: jeśli z czegoś korzystasz, odłóż to na miejsce. Dzieci niech sprzątają swoje zabawki, a Ty, schodząc z kanapy, poukładaj poduszki albo złóż koc. Nie odkładaj tego na potem.

3.Dobry nawyk: sprzątaj od razu/odkładaj na miejsce

Podobnie jak codzienne dbanie o porządek jest pożądanym nawykiem, tak i sprzątanie tuż po danej czynności, też jest wskazane. Np. zmywanie/nastawianie zmywarki tuż po obiedzie, mycie wanny od razu po kąpieli - jako przygotowanie do następnego dnia, czy odkurzanie okruchów z podłogi, kiedy się nakruszy - to znacznie ułatwia utrzymanie domu w czystości. Utrzymując duże powierzchnie stosunkowo czyste przez cały tydzień, nie trzeba spędzać czasu na tych zadaniach podczas "większego" sprzątania.

4. Nie gromadź zbyt wielu przedmiotów

Trudno jest utrzymać porządek, kiedy ma się w domu mnóstwo przedmiotów. Zwalczenie swojej chęci posiadania to dobry nawyk, a do tego jeszcze pomocny w utrzymaniu ładu. Zamiast tracić czas na układanie rzeczy, które za tydzień i tak będą w kompletnym chaosie, lepiej mieć ich mniej, a wszystko to, co często jest potrzebne, trzymać na wyciągnięcie ręki (i oczywiście pamiętać o punkcie nr 3).

5. Zorganizuj miejsce na "wszystko"

Ponieważ nikt nie jest idealny i nie wszystko w domu może mieć "swoje" miejsce, warto zorganizować przestrzeń, do której... wkłada się to, co robi bałagan. Brzmi okropnie? Ale to prawda - szuflada na "rzeczy specjalne" czy półka w szafie, gdzie można schować cokolwiek, jest bardzo przydatna w dbaniu o porządek.

Te nawyki są łatwe, proste i mniej czasochłonne, niż myślisz - w rzeczywistości oszczędzają czas. Jeśli chcesz mieć dom, który zawsze wydaje się czysty, zacznij od realizacji tych kilku zasad. Uczyń z nich rutynę.

RadioZET.pl/SA

Oceń