Dlaczego sznurowadła się rozwiązują? Naukowcy już wiedzą

18.04.2017 16:07

Wszyscy znamy ten problem: zakładamy sznurowane buty, dobrze sznurujemy i ściskamy sznurówki, ale te i tak po pewnym czasie po prostu muszą się rozwiązać. Jest to szczególnie dokuczliwe, kiedy się spieszymy - np. na autobus, albo uciekamy przed deszczem. Naukowcy z University of California w Berkeley zbadali, dlaczego tak się dzieje.

dlaczego but się rozwiązuje fot. sxc.hu

Czy można tak dobrze zawiązać sznurówki, by się samoistnie nie rozwiązały? Gdyby tak było, to wszyscy byśmy się cieszyli, bo chyba każdy z nas doświadczył tego nietypowego zjawiska, jakim jest właśnie rozwiązanie sznurowadeł. Co się dzieje, że buty się rozwiązują "same" i jak to jest, że w jednej chwili sznurowadło jest ściśle zawiązane, a już za moment spostrzegamy, że sznurówki fruwają koło butów?

To nurtujące zagadnienie zgłębić postanowili naukowcy z University of California w Berkeley. Badanie było dosyć proste, a udział w nim wzięła jedna z absolwentek uczelni. Kobieta "testowała" obuwie z różnymi rodzajami sznurowadeł biegając na bieżni. Wszystkie jej kroki bacznie "obserwowała" kamera. Analiza materiału filmowego pokazała, że niektóre sznurowadła rozwiązują się szybciej, inne wolniej, jednak niemal każde muszą się wreszcie rozwiązać. Sam moment rozwiązywania się trwa zaledwie chwilę i jest rezultatem oddziaływania wielu złożonych sił.

Jak przekonują badacze, wstrząsy związane ze stąpaniem, grawitacja, a także siły, które podczas chodzenia "rzucają" sznurówkami we wszystkie strony, prowadzą do luzowania się węzła.

Współautor badania - Christopher Daily-Diamond - przyznał, że to badanie daje odpowiedź na pozornie proste pytanie, ale w rzeczywistości pozwala zrozumieć to, dlaczego jedne węzły są lepsze od innych. Kiedy stopa uderza o podłoże, na sznurowadło oddziałuje siła kilkakrotnie mocniejsza, niż grawitacja. Pod wpływem tej siły węzeł się rozciąga, a następnie delikatnie rozluźnia. Są to zmiany, których po prostu nie dostrzegamy. W tym samym czasie, kiedy dochodzi do rozluźnienia węzła, na "wolne" końcówki sznurówek oddziałuje inna siła, co w połączeniu prowadzi do błyskawicznego rozwiązania splotu.

Jak tego uniknąć? Naukowcy twierdzą, że ich badanie jest dopiero wstępem do odkrycia węzła, który się nie rozwiąże.

Oceń