Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dwaj mężczyzni pozwali Google. Domagają się prawa do bycia zapomnianymi

22.01.2018 13:25
xxx zet

Mawia się, że to, co raz pojawi się w internecie, już na zawsze w nim pozostanie. Niestety nie zawsze działa to na ludzką korzyść. Dwóch mężczyzn pozwało właśnie Google i domagać się będzie prawa do bycia zapomnianym w sieci.

Google pozew fot. Pixabay

Dwóch anonimowych mężczyzn domaga się od Google, by przestało odwoływać ich nazwiska do informacji w sieci dotyczących skazujących ich wyroków sądowych, które zapadły kilkadziesiąt lat temu. Mężczyźni, którzy — jak twierdzą — są biznesmenami, mieli już odsiedzieć swoją karę, w związku z czym żądają, by wyszukiwarka przestała łączyć ich z dawnymi sprawami, za które już odpowiedzieli. Jeden z mężczyzn skazany został za oszustwa podatkowe, drugi za nielegalne przechwytywanie komunikacji.

„To pierwsza taka sprawa w Wielkiej Brytanii, gdzie ktoś domaga się «prawa do bycia zapomnianym»” — stwierdził po przesłuchaniu sędzia Matthew Nicklin.

Obaj mężczyźni podjęli kroki prawne przeciwko Google, powołując się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł w maju 2014 roku, że ludzie mogą zażądać usunięcia z wyników wyszukiwania nieistotnych lub nieaktualnych informacji, które ich dotyczą. Pierwsza rozprawa odbędzie się w lutym 2018 roku.

RadioZET.pl/Dailymail.co.uk/SA

Oceń
Tagi