Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dwaj mężczyzni pozwali Google. Domagają się prawa do bycia zapomnianymi

22.01.2018 13:25

Mawia się, że to, co raz pojawi się w internecie, już na zawsze w nim pozostanie. Niestety nie zawsze działa to na ludzką korzyść. Dwóch mężczyzn pozwało właśnie Google i domagać się będzie prawa do bycia zapomnianym w sieci.

Google pozew fot. Pixabay

Dwóch anonimowych mężczyzn domaga się od Google, by przestało odwoływać ich nazwiska do informacji w sieci dotyczących skazujących ich wyroków sądowych, które zapadły kilkadziesiąt lat temu. Mężczyźni, którzy — jak twierdzą — są biznesmenami, mieli już odsiedzieć swoją karę, w związku z czym żądają, by wyszukiwarka przestała łączyć ich z dawnymi sprawami, za które już odpowiedzieli. Jeden z mężczyzn skazany został za oszustwa podatkowe, drugi za nielegalne przechwytywanie komunikacji.

„To pierwsza taka sprawa w Wielkiej Brytanii, gdzie ktoś domaga się «prawa do bycia zapomnianym»” — stwierdził po przesłuchaniu sędzia Matthew Nicklin.

Obaj mężczyźni podjęli kroki prawne przeciwko Google, powołując się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł w maju 2014 roku, że ludzie mogą zażądać usunięcia z wyników wyszukiwania nieistotnych lub nieaktualnych informacji, które ich dotyczą. Pierwsza rozprawa odbędzie się w lutym 2018 roku.

RadioZET.pl/Dailymail.co.uk/SA

Oceń
Tagi