Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lista obowiązków dla dzieci w zależności od wieku - spróbuj od dziś!

05.06.2017 15:33

Dzieci to dzieci – mają jak najwięcej czasu spędzać na zabawie, a w kwestii obowiązków: odrabiać lekcje – rodzice często wychodzą z tego błędnego założenia i pozwalają swoim pociechom niemal na wszystko. A to błąd! Warto jak najszybciej wprowadzić malucha w świat obowiązków domowych w myśl: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Lista obowiązków dla dzieci w zależności od wieku - spróbuj od dziś! fot. Pexels

Jeszcze niedawno obecny stan rzeczy był nie do pomyślenia. Już jako kilkulatki pomagałyśmy w sprzątaniu, kuchni, a nawet załatwiałyśmy drobne sprawunki. Dziś coraz więcej rodziców chce przedłużyć swoim dzieciom młodość do maksimum. I choć codzienna rekreacja jest potrzebna najmłodszym jak powietrze, od małego warto zaangażować dzieci w domowe obowiązki. Dzięki temu nauczą się zaangażowania, dyscypliny i w przyszłości nie będą miały problemów z prowadzeniem własnego gospodarstwa domowego.

Kiedy należy włączyć dziecko w domowe obowiązki? Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej. Oczywiście zadania powinny być przydzielone dzieciom zgodnie z ich wiekiem. Co za dużo to też niezdrowo! Lepiej jednak nie rozdzielać obowiązków ze względu na płeć – to znaczy według patriarchalnego podziału na dziewczynki pomagające w sprzątaniu, a chłopców wspierających rodziców jedynie w cięższych pracach fizycznych, typu trzepanie dywanów. Taki podział niepotrzebnie utrwala stereotypy. 

Zagłosuj

Czy Twoje dziecko ma w domu obowiązki inne niż odrabianie lekcji?

Jakie obowiązki warto dać swoim najmłodszym? Trzylatki z powodzeniem mogą już zbierać swoje zabawki do pudełka po zakończeniu zabawy, a także przygotowywać (oczywiście w asyście rodzica) ubrania wieczorem na następny dzień. Czterolatki i pięciolatki mogą pomagać już w nakrywaniu stołu, odkładaniu brudnych naczyń do zmywarki czy zlewozmywaka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pokazać im też, jak ściera się kurz z telewizora i mebli. Dzieci z zerówki czy pierwszych klas szkoły podstawowej mogą samodzielnie podlewać kwiatki, pomagać przy pracach w ogródku czy przygotowywać proste posiłki np. kanapki.

Uczniowie wyższych klas podstawowych bez problemu mogą pomagać w opiece nad młodszymi dziećmi, sprzątaniu, a nawet w podstawowych pracach remontowych. Nie warto odpuszczać, bo dzieci, które będą miały obowiązki od małego, nie powinny mieć problemów z wykonywaniem ich w przyszłości.

RadioZET.pl/SI

Oceń