Zamknij

Dzień Matki 2017: kiedy jest w Polsce, kiedy na świecie?

Redakcja
08.05.2017 15:20
Dzień Matki 2017 kiedy data
fot. sxc.hu

Dzień Matki 2017 przed nami. Tradycyjnie w Polsce święto mam obchodzimy 26 maja. Tegoroczne wypada zatem w piątek. A kiedy Dzień Matki obchodzony jest w innych krajach?

Kiedy jest Dzień Matki w 2017? Święto tym razem wypada w piątek - jak zwykle 26 maja. Na całym świecie dzień ten obchodzony jest, by wyrazić szacunek dla mam i tego, jak wielką rolę odgrywają w życiu każdego dziecka i każdej rodziny. Już w czasach starożytnych rozwijał się kult bogini-matki. Cześć oddawano krągłym posążkom o bujnych kształtach, którym przypisywano atrybut płodności. Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa kult został zakazany, jednak jego elementy przetrwały i po wielu wiekach powróciły.

Dzień Matki - geneza święta

Święto, w którym upatruje się niekiedy genezy Dnia Matki we współczesnym kształcie, doszukiwać się można w siedemnastowiecznym angielskim zwyczaju, znanym pod nazwą "niedzieli u matki". W tę wyjątkową niedzielę wszyscy, którzy mieszkali daleko od domu, wracali do rodzinnych stron na specjalną mszę. Była to też okazja do odwiedzenia rodziców i złożenia życzeń matce. Dzień ten nazywany był po prostu "Mothering Sunday".

Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że dzisiejszy Dzień Matki zapoczątkowany został w USA, gdzie w 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki - działaczki na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.

Dzień Matki w Anglii, USA i innych krajach

Choć Dzień Matki obchodzony jest w wielu krajach na świecie, to jednak jego data nie jest wszędzie taka sama. Tylko w Polsce tradycyjnie wypada 26 maja, ale już np. w Anglii obchodzony jest w czwartą niedzielę wielkiego postu, zatem w 2017 roku przypadał na 26 marca.

Jak jest w innych krajach? W USA Dzień Matki nadal obchodzony jest w drugą niedzielę maja i w tym roku wypadnie 14.05. Podobnie w Anglii i Irlandii i wielu innych państwach. Ten termin jest zdecydowanie najpopularniejszy.

W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii. Norwegowie datę Dnia Matki ustalili na drugą niedzielę lutego, a Portugalczycy, Hiszpanie czy Węgrzy na pierwszą niedzielę maja.

Niezależnie od tego, kiedy jest Dzień Matki 2017 w danym kraju, wszystkim matkom należą się serdeczne życzenia.

RadioZET.pl/SA