Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Ojca 2017: kiedy jest obchodzony w Polsce, kiedy za granicą?

07.06.2017 16:36

Kiedy jest Dzień Ojca 2017? Data święta w Polsce jest stała i wypada zawsze w drugiej połowie czerwca. Wszystkim zapominalskim przypominamy, kiedy złożyć tacie życzenia i sprawdzamy termin Dnia Ojca w innych krajach.

Dzień Ojca 2017 fot. sxc.hu

Dzień Matki to święto, o którym pamięta większość z nas. Nie wiedzieć czemu data Dnia Ojca nie jest już tak oczywista. W Polsce co roku obchodzimy to święto 23 czerwca, jednak w innych krajach może to być zupełnie inny termin.

Historia tego święta sięga roku 1910, kiedy to jego inicjatorka, niejaka Sonora Smart Dodd, postanowiła uczcić pamięć wszystkich ojców i podziękować im za trud przy wychowaniu dzieci. Te pierwsze obchody Dnia Ojca, zorganizowane w amerykańskim miasteczku Spokane, odbywały się jako odpowiedź na Dzień Matki, zaproponowany kilka lat wcześniej. Niestety, święto ojców nie zyskało tak dużej popularności na świecie. W Polsce obchodzone jest już od kilkudziesięciu lat i jest coraz bardziej znane. Po raz pierwszy polscy ojcowie świętowali w 1965 roku.

Tradycyjnie w naszym kraju dzieci składają swoim ojcom życzenia, w szkołach organizowane są przedstawienia, a maluchy rysują laurki.

Kiedy jest Dzień Ojca na świecie?

Ojcowie obchodzą swoje święto w wielu różnych krajach, jednak często dzień ten rozumiany jest jako tożsamy np. z Dniem Chłopaka czy Dniem Mężczyzny. Tak jest choćby w Niemczech. Tu data święta związana jest z terminem, w którym wypada niedziela wielkanocna (39 dni po niej).

Pod nazwą Dnia Ojca święto funkcjonuje m.in. w krajach skandynawskich (zawsze w drugą niedzielę listopada), we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii przypada 19 marca, z kolei na Litwie ojcowie świętują w pierwszą niedzielę czerwca.

Z okazji ich święta wszystkim ojcom składamy najserdeczniejsze życzenia - niezależnie od tego w jakim żyją kraju i kiedy u nich wypada Dzień Ojca.

RadioZET.pl/SA

Oceń