Egzamin gimnazjalny 2017: jak wykorzystać ostatni dzień przed egzaminami?

18.04.2017 15:16

Egzamin gimnazjalny 2017 rusza 19 kwietnia. Punktualnie o 9.00 uczniowie trzecich klas gimnazjów zasiądą do testu z zakresu historii i WOS-u. Do sprawdziany pozostał jeden dzień. Jak go wykorzystać? Sprawdzane rady na dzień tuż przed egzmainem.

egzamin gimnazjalny 2017 fot. sxc.hu

Jak spędzić ostatni dzień przed egzaminem gimnazjalnym 2017? Właśnie teraz tysiące uczniów trzeciej klasy gimnazjum zastanawia się, jak wykorzystać czas do pierwszego egzaminu. Uczyć się tego, czego się nie wie, powtarzać całość materiału, a może po prostu w punktach przypominać sobie najważniejsze informacje z poszczególnych tematów? Nie ma jednej, sprawdzonej recepty na to, co robić dzień przed egzaminem. Ilu uczniów, tyle przepisów. Jedni się uczą, inni próbują złapać trochę relaksu, jeszcze inni decydują się zakuwać niemal do ostatniej chwili i "zarwać" noc.

Okazuje się, że choć nie ma rad na to, co robić przed egzaminem, to wiadomo na pewno, czego nie należy robić. Jak informuje magazyn Science Daily, ostatnie, co należy robić, to uczyć się do późna. Aby dobrze funkcjonować rano, trzeba się przede wszystkim wyspać. Niewyspany, niezregenerowany mózg gorzej pracuje. Pojawić się może senność i problem z koncentracją. Do tego stres - wszystko to zdecydowanie działa na naszą niekorzyść.

Dr Philip Alapat - dyrektor medyczny Harris Health Sleep Disorders Center, zajmującej się zaburzeniami snu - przekonuje, że przedłużający się brak snu niekorzystnie wpływa na nasz nastrój, poziom energii i koncentrację.

Najlepsze więc, co można zrobić tuż przed egzaminem, to zadbać o dobry sen, unikać kofeiny, która działa krótko i może tylko pogorszyć nasz stan, i zrelaksować się. A jeśli ktoś mimo wszystko chce jeszcze przygotowywać się do kolejnych egzaminów, to warto pamiętać o kilku wskazówkach doktora Alapata: śpij po 8-9 godzin na dobę, ucz się wtedy, kiedy mózg najlepiej funkcjonuje - nie przed południem, tylko w godzinach 18.00-20.00.

RadioZET.pl/ScienceDaily/SA

Oceń
Tagi