Google świętuje urodziny dziurkacza.131 lat na Google Doodle 14.11.

14.11.2017 12:39

Google Doodle 14 listopada to urodziny dziurkacza. To proste i przydatne w biurze urządzenie zostało wynalezione już 131 lat temu! Zobacz pięć faktów o dziurkaczu.

Google Doodle dziurkacz 131 lat fot. instagram

Historia dziurkacza na Google Doodle! 11 listopada  przypada dokładnie 131 lat od kiedy wynalezione zostało to proste urządzenie do dziurkowania. Dawniej był to niezbędny element wyposażenia biura. Dziś, choć nie jest już tak popularny, to jednak nadal znajduje swoje zastosowanie.

Dziurkacz na Google Doodle - 5 faktów o tym przyrządzie

1. Dziurkacz został wynaleziony w 14 listopada 1886.

1

2. Pomysł urządzenia opracował Niemiec Matthias Theel, jednak to nie on opatentował swój wynalazek. Zrobił to Fryderyk Sonn.

3. Nowoczesne dziurkacze mogą przedziurawić za jednym razem od 10 do 65 kartek!

4. Pomysł na dziurkacz wziął się z potrzeby odpowiedniej segregacji i przechowywania dokumentów. Jak widać - potrzeba matką wynalazku.

5. Najczęstszym kształtem otworu wycinanego przez dziurkacz jest okręg, jednak są także dziurkacze dziurkujące serduszka, kwadraty - i nie tylko.

Choć dziurkacz został wynaleziony przede wszystkim do zastosowań biurowych, to jednak można korzystać z niego w inny sposób. Np. robić przy jego pomocy kolorowe konfetti (kto z nas kiedyś tego nie robił?), albo takie oto rewelacyjne animowane książeczki:

RadioZET.pl/SA

Oceń