Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Góra śmieci na Pacyfiku staje się państwem

23.03.2018 15:24

Trash Isles to nowe, niezwykłe państwo. Niezwykłe, bo jego „ziemie” tworzą góry śmieci pływające po Pacyfiku. Jego utworzenie jest głównym elementem kampanii zainicjowanej przez Plastic Oceans Foundation — organizację działającą na rzecz ochrony środowiska.

The Trash Isles fot. screen

Latem 2017 roku organizacja Plastic Oceans Foundation oraz LAD Bible złożyły w Organizacji Narodów Zjednoczonych petycję o uznanie istnienia nowego państwa. Trash Isles, czyli Wyspy Śmieci — bo tak właśnie się ono nazywa — znajduje się na Oceanie Spokojnym, choć nie ma jednego położenia, bo... jest niczym innym jak dryfującą górą śmieci. Olbrzymia masa odpadów o powierzchni przekraczającej obszar Francji unosi się na wodach północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami.

Uznanie Trash Isles za państwo to główny postulat wyjątkowej kampanii zainicjowanej latem 2017 roku. Już wtedy zaprezentowano projekt paszportu nowego państwa, jego znaczków pocztowych, flagi narodowej, a nawet jego waluty (jednostką monetarną Wysp Śmieci jest... gruz). Pierwszym obywatelem honorowym był Al Gore, który znany jest ze swoich proekologicznych inicjatyw. Dziś państwo ma ponad 200 tysięcy obywateli, wśród których są m.in. David Attenborough, Chris Hemsworth, Gal Gadot, Mark Ruffalo, Jeff Goldblum, Ezra Miller, Andy Serkis, Jason Momoa, Gerard Butler, czy Dame Judi Dench.

4
5
1
2
3

Zgodnie z definicją państwa zawartą w konwencji z Montevideo z 1933 „Państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno mieć następujące elementy: stałą ludność, suwerenną władzę, określone terytorium oraz zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe”. 

Nietypowa inicjatywa w krótkim czasie zyskała ogromny rozgłos. W zaledwie trzy tygodnie Wyspy liczbą obywateli przewyższyły wiele „zwykłych” państw. Z niecierpliwością obserwujemy dalsze kroki inicjatorów akcji.

RadioZET.pl/ladbible.com/SA

Oceń