Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gwiazdki Michelin przyznane. Które restauracje z Polski je dostały?

27.03.2018 12:54

Gwiazdki Michelin dostały dwa lokale z Polski. Wśród odznaczonych jest Atelier Amaro Wojciecha Modesta Amaro, a także Senses, w której szefem kuchni jest Włoch Andrea Camastra.

Gwiazdki Michelin lista restauracji w Polsce fot. Instagram

Gwiazdki Michelin to znane na całym świecie, prestiżowe wyróżnienia, które przyznawane są najlepszym restauracjom na globie. Już od kilku lat znakiem tym nagradzane jest warszawskie Atelier Amaro, które swoją pierwszą gwiazdkę dostało w 2013 roku. Teraz to już szósta edycja słynnego przewodnika „Main Cities of Europe”, w którym obok nazwy restauracji Amaro pojawi się symbol gwiazdki.

Drugim z odznaczonych lokali jest restauracja Senses, gdzie szefem kuchni jest Włoch Andrea Camastra.

Oprócz gwiazdek Michelin przyznaje też Bib Gourmand — nagrodę za stosunek jakości do ceny — oraz znak kompletu sztućców (od jednego do pięciu) za wystrój, obsługę i klimat restauracji. Pierwsze z wyróżnień otrzymało pięć polskich restauracji: Alewino, Kieliszki na Próżnej, Brasserie Warszawska, Butchery & Wine i Zazie w Warszawie oraz Bistro w Krakowie.

Łącznie w nowym Przewodniku Michelin 2018 znajdzie się aż 56 restauracji z Polski, które zdaniem inspektorów Michelin zasługują na uwagę (30 w Warszawie i 24 w Krakowie).

„Main Cities of Europe 2018”: pełna lista restauracji w Polsce

W Przewodniku Michelin na rok 2018 znalazły się następujące polskie lokale z Warszawy:

Atelier Amaro i Senses w Warszawie — odznaczone gwiazdką i trzema symbolami sztućców;

Brasserie Warszawska — Bib Gourmand i 2 symbole sztućców;

Butchery & Wine, Alewino i Kieliszki na Próżnej — po jednym symbolu sztućców;

Amber Room — 4 symbole sztućców;

Belvedere, Michel Moran — Bistro de Paris, Platter by Karol Okrasa — po 3 symbole sztućców;

AleGloria, Concept 13, Dom Polski FRancuska, Mokotowska 69, Nolita, La Rotisserie, Salto, Signature, Strefa, Tamka 43, U Fukiera, U Kucharzy — po 2 symbole sztućców;

Delizia, Dyletanci, Elixir by Dom Wódki, Kieliszki na Hożej, L'enfant Terrible, Merliniego 5, Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner, Winosfera — po jednym symbolu sztućców.

Lokale z Krakowa to:

Zazie — Bib Gourmand i 1 symbol sztućców;

Copernicus, Trzy Rybki — po 3 symbole sztućców;

Albertina, Amarylis, Corse, Cyrano de Bergerac, Jarema, Kogel Mogel, Leonardo, Pod Baranem, Studio Qulinarne, Szara, Szara Kazimierz — po 2 symbole sztućców;

Pod Nosem, Biancka, Bottiglieria 1881, La Campana, Del Papa, Farina, Hana Sushi, Industrial Resto & Bar, Karakter, Miodova, Sąsiedzi, Zakładka — po jednym symbolu sztućców.

RadioZET.pl/SA

Oceń