Zamknij

Gwiazdy walczą z cenzurą w sztuce. Na znak protestu jedzą banany

Sylwia Wamej
29.04.2019 11:37
Gwiazdy walczą z cenzurą w sztuce. Na znak protestu jedzą banany
fot. Instagram.com/ Magdalena Cielecka/ Kuba Wojewódzki

Gwiazdy nie zgadzają się z cenzurą w sztuce i usunięciem z Muzeum Narodowego prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Artyści, aktorzy i muzycy wyrazili swój sprzeciw, fotografując się z bananem - symbolem pracy Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna".

Gwiazdy jedzą banany na znak protestu

Z Muzeum Narodowego z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku zniknęły dwie prace polskich artystek: "Sztuka konsumpcyjna" Natalii LL oraz "Pojawienie się Lou Salome" Katarzyny Kozyry. Dyrektor Muzeum Narodowego miał zareagować na krytykę, która rozpętała się wokół prac. Te dwie ekspozycje miały rozpraszać młodzież. Muzeum dostawało nawet listy w tej sprawie. Z cenzurą sztuki nie zgadza się mnóstwo osób, również publicznych.

Media społecznościowe zalewają zdjęcia osób, które pozują z bananem, charakterystycznym symbolem pracy Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna". Swój sprzeciw na cenzurę w sztuce wyrazili m.in. Kuba Wojewódzki, Magdalena Cielecka, Matylda Damięcka, Natalia Przybysz, Andrzej Saramonowicz, Tomasz Raczek, Maria Peszek, Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Zalewski.

banany_1
fot. Facebook.com

Jedzenie Bananów Przed Muzeum Narodowym

Warto dodać, że dziś o 18.00 przed Muzeum Narodowym odbędzie się akcja "Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym", w której mieszkańcy Warszawy chcą protestować przeciwko cenzurowaniu sztuki.

[AKTUALIZACJA]

Dyrektor Muzeum Narodowego Jan Miziołek podkreślił, że prace Katarzy Kozyry i Natalii LL zostaną przywrócone do czasu rozpoczęcia prac rearanżacyjnych". W oświadczeniu dyrektora czytamy, że usunięcie prac obu artystek nie było związane z chęcią ich ocenzurowania. Wynikało jedynie ze zmian zachodzących w przestrzeni wystawy, która ma wkrótce zostać przeorganizowana.

Zagłosuj

Interesujesz się sztuką?

Liczba głosów:

RadioZEt.pl/ SW