Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Małżeństwa zawierane w tym wieku rzadko się rozpadają. Naukowcy mają dowody

27.02.2018 11:54

W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Kiedy ryzyko rozwodu jest najniższe? Nowymi odkryciami podzielili się naukowcy.

Małżeństwa zawierane w tym wieku rzadko się rozpadają. Naukowcy mają dowody fot. Pixabay

Nicholas Wolfinger, socjolog z Uniwersytetu Utah, od lat specjalizuje się w tematyce miłości. Ostatnio postanowił zbadać, jakie związki są najtrwalsze.

Zdaniem badacza najniższe prawdopodobieństwo rozwodu występuje w grupie osób, które biorą ślub w wieku 28–32 lat. Według tych badań po przekroczeniu czterdziestki ryzyko rozwodu jest znacznie większe niż u osób młodszych o połowę dekady.

To dobre wiadomości dla Polaków. Według danych Eurostatu przeciętny Polak po raz pierwszy staje na ślubnym kobiercu w wieku 29 lat. To najniższy wynik w całej Unii Europejskiej.

Inne badania, przytoczone w magazynie „The Atlantic”, dowiodły, że zaledwie pięć lat różnicy między partnerami może wiązać się z większym prawdopodobieństwem rozwodu — i to aż o 18 procent.

Jeśli różnica wynosi jeszcze więcej, 10 lat, prawdopodobieństwo rozpadu związku wzrasta do 39 procent. Przy różnicy powyżej 20 lat związki rozpadają się aż w 95 procent przypadków.

Te same badania pokazują, że wśród małżeństw zawartych między osobami w podobnym wieku do rozwodów dochodzi tylko w 3 procent przypadków.

RadioZET.pl/SI

Oceń