Ile czasu potrzebujemy, aby uznać kogoś za przyjaciela?

13.04.2018 15:39

Ile czasu potrzebujemy, aby się z kimś zaprzyjaźnić? W pełni zaufać? Wyjawić swoje sekrety? Sprawą zajęli się brytyjscy naukowcy.

Przyjaciółki fot. Pexels

Zgodnie z badaniami potrzebujemy dwustu godzin, aby zawiązać z kimś intymną, przyjacielską więź. Do takich wniosków doszedł profesor Robin Dunbar.

Hall przeprowadził dwa oddzielne badania na ten temat. W pierwszym z nich wzięły udział dorosłe osoby, które niedawno przeprowadziły się do nowego miejsca. Hall poprosił je, aby wskazały kogoś, kogo niedawno poznały. Każdy uczestnik opowiedział o łączącej ich relacji i określił osiągnięty poziom znajomości (w skali od znajomego do najlepszego przyjaciela).

W drugim badaniu profesor poprosił ponad stu studentów pierwszego roku o wymienienie dwóch osób, które niedawno poznali, następnie przez ponad dwa miesiące analizował to, jak rozwijały się te relacje.

Po bardzo szczegółowych obliczeniach Hall uznał, że uzyskanie statusu najlepszego przyjaciela zajmuje około dwustu godzin, przejście od statusu znajomych do przyjaciół 50 godzin, a od przypadkowych znajomych do przyjaciół — 90 godzin.

Pełny raport jest dostępny tutaj.

RadioZET.pl/SI/Psychology Today

Oceń