Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Prosty trik

14.04.2017 08:31

Jajka przechowywane w lodówce będą świeże nawet do miesiąca, ale trzymane w ciepłym miejscu zestarzeją się o wiele szybciej. Jak sprawdzić świeżość jajek? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Prosty trik fot. Pexels

Wielkanoc: test świeżości jajek

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć jajka – symbolu nowego życia. W tym szczególnym czasie jemy je nie tylko solo, lecz chętnie dodajemy także do żurku, majonezu, ciast czy sałatek.

Zanim zaczniemy przygotowania do świąt, musimy mieć pewność, że jajka, które kupiliśmy, są świeże. Jak to sprawdzić? Zepsute jajka są wypełnione niewielką ilością powietrza, dlatego najlepiej przeprowadzić test świeżości jaj w wodzie. Do tego potrzebne będzie nam naczynie – np. kubek lub garnek, woda kranowa, no i oczywiście – jajko. Jeśli położymy jajko poziomo na dnie naczynia, a ono po chwili obróci się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że jest nieświeże. Jeżeli jajko uniesie się tylko trochę do góry, to jego świeżość także nie jest pewna. Jeśli umieścimy jajko na dnie naczynia, a ono spokojnie będzie na nim leżeć poziomo i nie będzie unosić się do góry, to znaczy, że jest świeże i możemy spokojnie wykorzystać je do przygotowania wielkanocnych dań i tradycyjnych wypieków.

Zobacz też: co oznaczają kody numeryczne na jajkach?

RadioZET.pl/SI

Oceń