Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak sprawić, żeby ludzie cię lubili? 7 prostych sposobów

10.04.2018 16:22

Robin Dreeke, były główny instruktor w szkoleniu kontrwywiadowczym FBI, który obserwował i badał stosunki międzyludzkie przez 27 lat, w rozmowie z Time.com zdradził, jakie uniwersalne warunki trzeba spełnić, by być lubianym.

Uśmiechnięty człowiek fot. Pexels

1. Nieosądzanie

Zdaniem Dreeke'a ludzie podczas rozmowy z innymi nie lubią być osądzani. — Zadawaj pytania, słuchaj, ale nigdy nie oceniaj. Nikt, także ty, nie lubi być oceniany — zdradził.

Oczywiście nie chodzi o to, by zgadzać się z każdym w każdej kwestii, ale by próbować ją zrozumieć, bez wstępnego odrzucenia. — Gdy słyszę od kogoś coś, z czym niekoniecznie się zgadzam lub czego nie rozumiem, odpowiadam: och, to naprawdę fascynujące. Nigdy nie analizowałam tego w ten sposób. Pomóż mi to zrozumieć. Jak do tego doszło? — zdradził Robin.

2. Zostaw ego za drzwiami

Zawsze lepiej podchodzić z pokorą do swoich obowiązków, niż za bardzo karmić swoje ego. Miej z tyłu głowy, by trzymać swoje ego w ryzach i kontrolować przebieg sytuacji.

3. Bądź nie tylko rozmówcą, bądź słuchaczem

— Podczas rozmowy nie myśl tylko o tym, co masz powiedzieć, ale skup się na tym, co mówisz teraz — mówi Robin Dreeke.

4. Nie bój się pytać

Badania pokazują, że w branżach produkcyjnych, finansowych, ubezpieczeniowych i farmaceutycznych pytanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wpływania na współpracowników, przełożonych i podwładnych. Zamiast wydawać rozkazy, zadawaj takie pytania, które doprowadzą twojego rozmówcę do celu.

5. Niech obcy czują się bliscy

Nigdy nie traktuj ludzi z góry. Jeśli widzisz, że ktoś jest zdenerwowany, wyjdź na chwilę z pokoju (np. żeby zrobić kawę albo do łazienki) — badania pokazują, że w samotności ludzie się odstresowują.

6. Doceń komunikację niewerbalną

Twoje słowa powinny być wolne od osądu, a twoje gesty doskonale z nimi korespondować. — Najważniejszą rzeczą jest uśmiech. Uśmiechaj się jak najczęściej. Uśmiech to świetny sposób na wzbudzenie zaufania — mówi Dreeke i dodaje, by patrzeć w oczy rozmówcy i podczas rozmowy delikatnie pochylać głowę.

7. Jak rozmawiać z osobami, którym nie ufasz?

Jeśli uważasz, że ktoś próbuje cię zmanipulować, wyjaśnij jego cele. — Nigdy nie bądź wrogi lub agresywny, ale zawsze bądź szczery i wymagaj szczerości od innych — mówi Dreeke.

RadioZET.pl/SI

Oceń