Jak złagodzić stres przed rozmową rekrutacyjną?

14.04.2017 08:54

Jeśli ktoś mówi, że nie stresuje się przed rozmową rekrutacyjną, najpewniej kłamie lub właśnie dostał inną ofertę pracy swoich marzeń. Zdenerwowanie przed takim spotkaniem jest normalne. Sprzyja mu niekomfortowa sytuacja oceny i fakt, że jednak nieczęsto postrzegamy proces rekrutacyjny jako partnerski. Z nieprzyjemnymi emocjami można, a nawet należy walczyć. My podpowiadamy, jak to zrobić przed spotkaniem z rekruterem.

Jak złagodzić stres przed rozmową rekrutacyjną? fot. Pexels

Bądź przygotowany

Jaka jest najskuteczniejsza broń w walce ze stresem przed egzaminem? Nie, nie zestaw ściąg pod spódnicą, ale dobre przygotowanie. Kiedy wiesz, że osoba po drugiej stronie na 95% nie jest w stanie Cię zagiąć, Twoja pewność siebie rośnie, a stres maleje. Podobnie wygląda to w trakcie procesu rekrutacyjnego. Wiedza na temat firmy oraz stanowiska, na które aplikujesz, przejście przez najczęściej zadawane pytania i przygotowanie na nie odpowiedzi – to wszystko powinno zmniejszyć Twój niepokój. Pamiętaj jednak, że pewna dawka stresu jest motywująca oraz pozwala Ci zachować ostrożność, więc dążenie do całkowitej redukcji zdenerwowania jest nie tylko niemożliwe, lecz bywa także bezsensowne.

Plan Twoim najlepszym przyjacielem

Zaplanuj dzień rozmowy. Dowiedz się, w którym miejscu zostanie przeprowadzona i koniecznie sprawdź, jak do niego dojechać oraz ile czasu zajmuje dojazd. To kluczowe. Jeśli źle oszacujesz czas i dotrzesz na miejsce za późno lub dużo za wcześnie, poziom stresu najpewniej wzrośnie (w końcu nikt nie lubi się spóźniać, a krążenie przez 45 minut wokół biura też nie pomaga w zachowaniu spokoju). Najlepiej oswój się z miejscem rozmowy i przyjedź tam dzień wcześniej, żeby zobaczyć okolicę. Będziesz wiedzieć, czy na pewno dobrze zapisałeś adres i upewnisz się, że nie czekają Cię żadne przykre niespodzianki (np. brak miejsc do parkowania).

Nie daj się desperacji

To trudne, szczególnie wtedy, kiedy bardzo potrzebujesz pracy, ale postaraj się przekonać się, że to nie Twoja jedyna okazja na zdobycie stanowiska. Kiedy skupiasz się na tym, jak bardzo jesteś zdesperowany, Twoje zdenerwowanie rośnie, ponieważ zaczynasz postrzegać tę jedną rozmowę jako najważniejsze wydarzenie w życiu. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, taka fiksacja może doprowadzić Cię do załamania i tego, że nie wypadniesz dobrze na kolejnych spotkaniach.

Postaraj się w miarę możliwości odłożyć wszelkie potencjalnie stresujące aktywności do czasu rozmowy. Jeśli wiesz, że spotkanie z dawno niewidzianą kuzynką zawsze wywołuje w Tobie negatywne emocje, odłóż je do czasu zakończenia procesu rekrutacyjnego. Skorzystaj z technik relaksacyjnych, takich jak wizualizacje czy oddychanie i przede wszystkim dobrze się wyśpij. Jeżeli umówiłeś się na rozmowę w godzinach porannych, nie zapomnij zjeść śniadania. Jeśli tego nie zrobisz, może Cię zaskoczyć krępujące burczenie w brzuchu.

„Na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały dzień”. Czytasz i myślisz, że to o Twoim dziecku? Coś, co wydaje się całkiem urocze, kiedy dotyczy trzynastolatka, przestaje być zabawne, jeśli opisuje ponad dwudziestoletniego człowieka, który powinien rozglądać się za pracą. Tylko... jak go do tego przekonać, skoro wymówek jest całe mnóstwo, a niektóre bywają naprawdę całkiem niezłe? Podpowiadamy.

Wjazd na ambicję?

Wyświadczysz swojemu dziecku ogromną przysługę, kiedy uświadomisz mu, że szybkie wejście na rynek pracy znacznie ułatwi mi późniejsze życie. Wydaje Ci się, że w epoce ogromnej ilości treści o tematyce samorozwojowej i wskazówek dotyczących kariery wszyscy już o tym wiedzą? Niekoniecznie – serio. Popularnym usprawiedliwieniem często są studia. Rzeczywiście, pełen etat na pierwszym roku może nie być najlepszym pomysłem, ale wskazanie, że warto poszukać pracy lub praktyk chociaż na jeden dzień w tygodniu na pewno będzie pomocne. W końcu kiedy po 5 latach studiów nieco bardziej rozgarnięta koleżanka z roku aplikuje na stanowisko koordynatora, a osoba z zerowym doświadczeniem musi zadowolić się posadą asystencką, nie jest to miłe, prawda? Porównywanie do innych nie jest najbardziej ambitną techniką perswazji, jednak może zadziałać na nieco bardziej oporne, ale wciąż ambitne przypadki.

Szlaban na mamusiny portfel

Finansowy kubeł zimnej wody może podziałać na tych, którzy przyzwyczajeni są do nieustannego korzystania z portfela rodziców. Nie, nie każemy Ci wyrzucać dziecka z domu lub ostentacyjnie pomijać go przy podawaniu obiadu. Ale... nie samym łóżkiem i chlebem człowiek żyje, prawda? Szczególnie ten młody. Przestań finansować kolejne piwo ze znajomymi, abonament Netflixa czy nową sukienkę. W pewnym momencie dyskomfort będzie dla leniucha tak duży, że przemyśli to i owo i sam (oby!) zacznie rozglądać się za ofertami.

Najgorsi współlokatorzy

Jedną z najsilniejszych motywacji do rozpoczęcia życia zawodowego jest dla młodych chęć wyprowadzki od rodziców. Nic dziwnego. Coraz większą potrzebę posiadania własnej przestrzeni perfidni starzy mogą wykorzystać do zagonienia nieroba do pracy. Zapraszajcie znajomych wtedy, kiedy Wasza latorośl też to robi, śmiało zajmujcie łazienkę, po prostu bądźcie państwem na włościach. W końcu nikt inny nie odpowiada za to, żeby czynsz był zapłacony w terminie, a do drzwi nie zaczęli pukać komornicy. 

Rozmowa potrzebna od zaraz

Jeśli jednak nie chcesz być (tylko) złośliwym, okrutnym czarnowidzem, zostaje Ci opcja stara jak świat, ale pewnie najtrudniejsza – szczera, merytoryczna rozmowa z dorosłą pociechą. Może uda Ci się dowiedzieć, co tak naprawdę jest powodem braku chęci do pracy? Spokojnie porozmawiajcie o możliwościach czasowych, dostępnych wariantach zatrudnienia i dalszych krokach. Podpowiedz, gdzie szukać, jak przygotować CV i zachowywać się na rozmowie rekrutacyjnej. Nie przynudzaj, ale zainteresuj – opowiedz o własnych początkach, stresach i... wpadkach. Bądź człowiekiem, a nie tylko zrzędzącym rodzicem. Ta taktyka pewnie nie zadziała od razu, ba, możesz potrzebować kilku(nastu) prób, żeby zachęcić opornego lub oporną do wejścia w konwersację, ale jeśli w końcu się uda, poczujesz satysfakcję, że problem jest rozwiązywany od korzenia.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz – powodzenia! 

Zrzut-ekranu-2017-02-24-o-15.54.51_article-content-max

Piotr Jabłoński

CEO & Founder & Career Coach at Career & CV Experts

Piotr Jabłoński - były rekruter, zdobywał doświadczenie w firmach doradztwa personalnego i w wewnętrznych działach HR. Przeprowadził ponad 200 procesów rekrutacyjnych na różne szczeble stanowisk dla polskich i międzynarodowych organizacji. 

Szum informacyjny, brak wiedzy kandydatów na temat mechanizmów rządzących rynkiem pracy w epoce mediów społecznościowych oraz kłopoty w komunikacji na linii: kandydat - rekruter - pracodawca, zainspirowały go do przejścia na „trzecią stronę mocy” i założenia firmy doradczej Career & CV Experts (http://cvexpert.pl/). Gdzie wraz zespołem Konsultantów od ponad 5 lat, skutecznie wspiera swoich Klientów w podejmowaniu strategicznych decyzji, związanych z rozwojem ich karier oraz efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Wierzy, że gdyby przynajmniej połowa kandydatów, którzy nie otrzymali obiecanej informacji zwrotnej od rekruterów, zamiast obrażać się na nich, nagłośniłaby sprawę w mediach społecznościowych, to zjawisko szybko przestałoby istnieć.

Oceń