Jakie są mniej szkodliwe zamienniki papierosów? Polska Izba Handlu przeprowadziła badanie

25.05.2018 10:00

Polska Izba Handlu przeprowadziła badanie preferencji konsumenckich dotyczących wyrobów nikotynowych będących zamiennikami papierosów. Razem z instytutem IBRIS zapytała 1000 pełnoletnich palaczy o opinię dotyczącą informowania o alternatywach palenia. Chodziło o ustalenie czy obecne rozwiązania prawne pozwalają na odpowiednie informowanie konsumentów o produktach o obniżonej szkodliwości, a także jakie są ich oczekiwania w tym zakresie. 

e-papieros fot. Pixabay

Dyskusja na temat ograniczenia szkodliwości papierosów trwa od lat i choć najlepiej rzucić palenie w ogóle, od niedawna można przestawić się na tak zwane nowatorskie produkty tytoniowe. Okazuje się, że ponad 84% dorosłych palaczy chce informacji o mniej szkodliwych wyrobach niż papierosy - mowa tu o e-papierosach i urządzeniach, w których tytoń się podgrzewa, a nie spala. Według badań korzystanie z tych ostatnich może być sposobem na zmniejszenie szkodliwego wpływu papierosów na zdrowie.  

Wystarczy wspomnieć dane, jakie w październiku 2017 roku opublikowali badacze z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Przez 12 miesięcy sprawdzali, jak aerozol z papierosa hybrydowego IQOS wpływa na tkanki oskrzeli. Wynik porównano z dymem z tradycyjnych papierosów:

- Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych – stwierdziła prof. Joanna Szczepanowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Rosnąca popularność urządzeń podgrzewających tytoń takich jak właśnie system IQOS, a także fakt, że prawo zakazuje obecnie sklepom informowania klientów o mniej szkodliwych alternatywach klasycznych papierosów sprawiła, że Polska Izba Handlu apeluje do Ministra Zdrowia o zmiany. Bo o ile palacze są dobrze zorientowani w standardowej ofercie, o tyle o alternatywne produkty dopiero poznają:

„Konsumenci mają prawo do informacji o produktach, które kupują.  Powinni mieć też dostęp do informacji o mniej szkodliwych zamiennikach papierosów. Zgodnie z obowiązującym prawem, sprzedawcom zabrania się informowania klientów o ich dostępności. W sklepie nie można prezentować wyników badań naukowych dotyczących ich mniejszej szkodliwości. Nowatorskie wyroby tytoniowe oraz e-papierosy stanowią nową grupę wyrobów nikotynowych. Choć w Polsce pojawiły się niedawno, wzbudzają zainteresowanie palaczy ” – komentuje Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Utrzymaniu zakazu informowania klientów o nowatorskich wyrobach tytoniowych i e-papierosach sprzeciwia się blisko 80% respondentów. Z kolei aż 90% badanych uważa, że w sklepach powinna  być dostępna informacja o tych produktach. 

Przypomnijmy, Ministerstwa Zdrowia od jakiegoś czasu planuje także ograniczenie dostępu do informacji o klasycznych papierosach. Od 2020 roku nie będzie można napisać na paczce, jaki wyrób ma smak. Trudniej będzie także połapać się przy wyborze papierosów typu slim - te od  2020 roku będą musiały być pakowane w większe, standardowe opakowania. 

Statystyki podają, że od papierosów uzależniony jest co czwarty Polak - 31% wszystkich mężczyzn i 18% kobiet. Większość z nich chciałoby rzucić palenie, ale nie potrafi. 

materiały prasowe

Oceń