Jeśli przerażają Cię te zdjęcia, to może być oznaka fobii

08.01.2018 15:48

Wbrew pozorom fobie są dosyć często spotykane wśród ludzi. Strach przed pająkami, zamkniętymi, małymi pomieszczeniami, czy też lęk wysokości, to te najbardziej znane. Jednak podobnych jest wiele. Teraz głośno zrobiło się o mało znanej dotąd - trypofobii. Na czym polega?

trypofobia fot. Instagram

Określenie "trypofobia" coraz częściej pojawia się w sieci. Mówiąc najprościej, jest to nieuzasadniony lęk przed niewielkimi dziurami czy skupiskami dziur. Nie wiedzieć czemu, fobia ta cieszyła się w internecie w minionym roku tak dużym zainteresowaniem, że znaleźć można było nawet filmiki, ukazujące, jak wykonać makijaż, który przestraszy człowieka z taką fobią.Co ciekawe, wstępny "test" na nią można zrobić dosyć prosto. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie i zastanowić się, jakie skojarzenia czy emocje w nas ono wywołuje:

Jeśli patrząc na nie odczuwasz nieuzasadniony niepokój, to być może jesteś wśród 15 procent ludzi, który cierpią na trypofobię - właśnie na tyle szacowane jest jej występowanie. No cóż, widać, że to chyba zbyt mało, bo nadal fobia ta nie jest akceptowana przez medycynę i uznawana raczej za dziwactwo. Odkrycia jej dokonano zaledwie dekadę temu - a wszystko dzięki internetowi. Kiedy w sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia przedstawiające skupiska małych dziur, reakcje ludzi na ten widok skłoniły naukowców do przyjrzenia się temu bliżej.

Brytyjscy naukowcy zauważyli, że te obrazy, które najczęściej wydają się ludziom odrażające, mają jedną, wspólną cechę: ukazują wiele małych, mocno kontrastujących ze sobą detali: linii, kropek czy dziur, pozostających ze sobą w pewnym konkretnym położeniu, najczęściej w niewielkich odległościach. Nie wiadomo dokładnie, jakie jest podłoże tego lęku. Część badaczy uważa, że być może jest to jakiś sygnał ostrzegawczy, który wysyła nam nasz organizm, kojarząc taki widok z niebezpieczeństwem.

Najnowsze badania pokazały, że trypofobia nie jest dokładnie tym, za co ją bierzemy i w rzeczywistości... nie ma t nic wspólnego ze strachem. Naukowcy, śledząc wzrok osób, obserwujących różne obiekty, będące źródłem fobii, zauważyli, że patrzenie na skupiska otworów prowadzi do skurczenia się źrenic, a obserwowanie np. pająków - przeciwnie. Doprowadziło to do wniosku, że trypofobia jest nie tyle lękiem, ile po prostu odczuciem odrazy.

RadioZET.pl/indy100.com/SA

Oceń