Zamknij

34-letnia nauczycielka chodziła w tym samym ubraniu przez 100 dni. Chciała przekazać uczniom coś bardzo ważnego

Sylwia Wamej
13.03.2019 15:27
Julia Mooney zdecydowała się nosić to samo ubranie przez 100 dni
fot. Instagram.com/ Julia Mooney

Julia Mooney to 34-letnia nauczycielka z Filadelfii, która podjęła się nieco kontrowersyjnego zadania. Przez 100 dni nosiła ten sam strój, piorąc go jedynie w wyjątkowych sytuacjach. W ten sposób chciała przekazać, że „nie jesteś tym, co nosisz”. Swoim uczniom z kolei chciała powiedzieć, że nie warto kupować modnych ubrań za wszelką cenę.

Julia Mooney: Nauczycielka, która nosiła ubranie przez 100 dni

Wyobrażacie sobie chodzić ciągle w tym samym ubraniu przez 100 dni? Z pewnością byłoby to mało przyjemne. Na ten kontrowersyjny pomysł wpadła 34-letnia nauczycielka z Finlandii Julia Mooney, która nosiła wciąż ten sam strój, piorąc go jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Zrobiła to jednak w słusznym celu. Jak przyznała, chciała zwrócić uwagę na kwestię wpływu produkcji ubrań na środowisko, a także sposób, w jaki powstają tanie ubrania ze sklepów sieciowych.

Julia, która jest nauczycielką w szkole podstawowej, chciała też przekazać uczniom, że nie warto gonić za modą. O akcji #oneoutfit100days stało się głośno i dołączać do niej zaczęli kolejni nauczyciele, m.in. jej mąż Patrick, nauczyciel historii w jednym z liceum. Nauczycielka poprosiła również swoich uczniów, aby napisali, co myślą na temat kontrowersyjnego projektu.

Do akcji Julii Mooney dołączyli kolejni nauczyciele

Jak się okazuje, projekt spodobał się uczniom. „Pani Mooney jest prawdziwą rewolucjonistką, ponieważ pokazuje tak wielu ludziom, że nie ma znaczenia, w co się ubierzesz lub jak wyglądasz. Na świecie istnieją większe problemy” – napisała 12-letnia Emily.

Sama zainteresowana o swoim projekcie pisze tak: „Wyzwanie, które przedstawiam, brzmi: pomyślmy, zanim kupimy, ubieramy, odrzucamy i kupujemy ponownie. Czy możemy kupić używane ubrania? Kupuj odpowiedzialnie? Kupuj MNIEJ? Nauczyć się zszywać zniszczone rzeczy (przestań potrząsać głową, nasze babcie robiły to cały czas, więc ty też możesz. Chłopcy też)? Czy naprawdę potrzebujemy tak wielu nowych ubrań? Czy tylko utrwalamy kulturę, która ocenia nas na podstawie tego, co mamy na sobie, a nie za to, co robimy? Co by było, gdybyśmy zużyli tę energię, starając się być dobrymi, interesującymi ludźmi, zamiast próbować WYGLĄDAĆ dobrze i interesująco”  pisze Julia na Instagramie.

Zagłosuj

Lubisz modę?

Liczba głosów:

RadioZEt.pl/ SW