Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kiedy zasypiasz w środkach komunikacji, Twój mózg działa jak budzik

06.07.2017 22:40

Zdarzyła się Wam kiedyś sytuacja, że przysnęliście w autobusie, tramwaju czy metrze w drodze do pracy, albo kiedy już wracaliście do domu, i obudziliście się akurat przed swoim przystankiem? Naukowcy wiedzą, dlaczego Wasz mózg działa jak budzik.

drzemka fot. sxc.hu

Nie ma nic złego w drzemce w środkach komunikacji. Wiele osób podróż do pracy traktuje jak przedłużenie porannego snu. Gorzej jednak, kiedy nagminnie zdarza się im się przespać swój przystanek. Są jednak szczęściarze, którzy nie wiedzieć czemu każdą swoją drzemkę kończą tuż przed planowaną wysiadką. Okazuje się, że nie jest to kwestia przypadku, tylko działanie mózgu.

Zdania naukowców są podzielone. Jedno z wytłumaczeń opiera się na założeniu, że wszystko to dzięki naszemu naturalnemu zegarowi. Mózg człowieka przyzwyczaja się do naszego rytmu życia. Jeśli każdego dnia nastawiamy budzik na 6.30, to po pewnym czasie zauważymy, że budzimy się tuż przed sygnałem pobudki. Podobnie z drzemką w drodze do pracy. Jak długo odbywa się według tego samego schematu - jest rutyną - tak długo mózg może zachowywać się jak budzik. Ponadto, "zaprogramowany" śpiący często słyszy informacje dobiegające z głośnika, na które automatycznie reaguje wybudzeniem.

Inne wytłumaczenie fenomenu "budzika" głosi, że nawet kiedy śpimy, nasz mózg przez cały czas zachowuje aktywność i czujność na określone bodźce. Jednak niektóre dźwięki "wyłapuje" bardziej, niż inne. Potwierdzają to badania z 2013 roku, pokazujące, że nasze mózgi reagują inaczej, kiedy słyszymy swoje imię, a inaczej, kiedy słyszymy imię drugiej osoby. Tak samo może być z nazwą "naszego" przystanku.

Jeszcze innym wyjaśnieniem wspomnianego zjawiska jest częstotliwość przebudzeń. Dowiedziono, że człowiek może obudzić się nawet 200 razy w ciągu jednej nocy, jednak większości z tych chwilowych przebudzeń nawet nie pamiętamy. Podobnie może dziać się podczas drzemki w autobusie - budzimy się wielokrotnie, ale o tym zapominamy.

Nie ma jednego, uniwersalnego wyjaśnienia tego, dlaczego niektórzy ludzie budzą się z drzemki, ani wytłumaczenia faktu, że dotyczy to tylko niektórych osób.

A Wy, w której grupie jesteście? Zdarza się Wam budzić w tym właściwym momencie?

RadioZET.pl/SA

Oceń