Kobieta z Alzheimerem robiła na szydełku. Zdjęcie jej prac pokazuje postęp choroby

01.12.2017 12:18

Choroba Alzheimera to jedna z najbardziej wyniszczających i tajemniczych chorób jakie znamy. Choć na ogół zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega, to jednak tym, którzy się z nią nie zetknęli, trudno sobie to wyobrazić. Jedna z użytkowniczek Reddita postanowiła uświadomić internautom, jak postępuje Alzheimer. Opublikowała zdjęcia prac swojej mamy, zmagającej się z chorobą.

starsza kobieta fot. Pixabay

To jedno zdjęcie, jakie zamieściła w sieci użytkowniczka Reddita, ukrywająca się pod nickiem Wuillermania, w poruszający sposób obrazuje to, co trudno jest wyrazić słowami.

Jej mama dowiedziała się, że jest chora na Alzheimera, kiedy miała 54 lata. Teraz minęło już 12 lat od czasu diagnozy. Przez ten czas jej córka obserwowała, w jaki sposób rozwijało się schorzenie. Kiedy natrafiła na prace, które na szydełku wykonała jej matka, uświadomiła sobie, że pokazanie ich będzie najlepszym sposobem na wyrażenie tego, jak postępuje Alzheimer.

"Te prace pokazują postęp schorzenia na przestrzeni roku lub dwóch we wczesnym stadium choroby. Nie pamiętam, kiedy dokładnie mama utraciła zdolność do szydełkowania na dobre. Przez jakiś czas tworzyła kwadraty, później koła, potem już tylko niewielkie elementy, aż dotarła do momentu, w którym nosiła szydełko i włóczkę w torebce - która zresztą była już pusta, bo nie mogła w niej już nosić żadnych kosztownych rzeczy" - napisała Wuillermania.

1

Zdjęcie poruszyło wielu użytkowników Reddita. Znalazły się pod nim tysiące komentarzy, w których inni internauci opisują swoje spostrzeżenia na temat choroby.

RadioZET.pl/SA

Oceń