Rasistowska reklama Dove? Koncern przeprosił. Niesmak pozostał

10.10.2017 14:17

Znana na całym świecie marka kosmetyków Dove znalazła się w ogniu krytyki po emisji w Stanach Zjednoczonych reklamy, w której czarnoskóra kobieta zamienia się (oczywiście po użyciu balsamu Dove) w białą.

Rasistowska reklama Dove? Koncern przeprosił. Niesmak pozostał fot. Dove/YouTube

W internecie zawrzało. „Czy Dove powołuje się na wielowiekowy stereotyp, że czarna jest brudna, a biała jest czysta? Czy taka czarna skóra może lub powinna być oczyszczona?” – zapytała w mediach społecznościowych znana makijażystka Naomi Blake.

Koncern Unilever zareagował niemal natychmiast po pojawieniu się tego typu komentarzy. Reklama została usunięta z oficjalnego profilu marki. Firma zapowiedziała również, że wykorzysta opinie internautów w przyszłości przy tworzeniu komunikacji w social mediach. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Marissa Solan, rzeczniczka prasowa Dove przyznała, że reklama miała promować Dove Body Wash jako produkt, który jest przeznaczony dla każdej kobiety. – Jednak się pomyliliśmy i obraziliśmy wiele osób – przyznała Solan.

Niestety, to nie pierwszy raz, gdy marka Dove przekonuje, że ciemny odcień skóry jest tym gorszym. Dwa lata temu w reklamie kremu Dove podano niefortunnie, że jest on przeznaczony do „normalnej i ciemnej skóry”.

RadioZET.pl/SI

Oceń