Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Premier Nowej Zelandii jest w ciąży

19.01.2018 13:27
xxx zet

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która na czele rządu stanęła w październiku ubiegłego roku, ogłosiła w piątek, że jest w swojej pierwszej ciąży. Ardern i jej partner Clarke Gayford spodziewają się dziecka w czerwcu.

Premier Nowej Zelandii jest w ciąży fot. Wikipedia

Premier Nowej Zelandii jest w ciąży

„Będę szefową rządu i mamą" — obwieściła Ardern dziennikarzom przed swoim domem w Auckland. Jak podaje portal BBC News, premier od razu otrzymała wiele gratulacji w mediach społecznościowych.

„Nie jestem pierwszą kobietą, która będzie pracowała i będzie miała dziecko. Wiem, że okoliczności są wyjątkowe, ale jest wiele kobiet, które dobrze radziły sobie z tym przede mną" — oświadczyła szefowa rządu ciesząca się w swym kraju dużą popularnością.

mid-epa06452540

Ardern planuje po porodzie sześciotygodniową przerwę w pracy. W tym czasie jej obowiązki będzie pełnił wicepremier i minister spraw zagranicznych Winston Peters. Szefowa nowozelandzkiego rządu dodała, że przez ten okres „będzie w pełni osiągalna, jeśli zajdzie taka potrzeba".

Premier dodała, że o zajściu w ciążę dowiedziała się zaledwie sześć dni przed tym, jak stało się jasne, iż pokieruje rządem i — jak dodała — „była to całkowita niespodzianka".

37-letnia Ardern, która jest szefową Partii Pracy, utworzyła rząd dzięki poparciu nacjonalistów oraz Zielonych pomimo zwycięstwa we wrześniowych wyborach parlamentarnych rządzącej od blisko dekady Partii Narodowej Nowej Zelandii.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń