Julia Kamińska o molestowaniu u Kuby Wojewódzkiego

07.03.2018 11:55

Julia Kamińska razem z Mikołajem Roznerskim gościła w programie Kuby Wojewódzkiego. Aktorka znana m.in. z serialu „BrzydULA” bez ogródek opowiedziała o przykrych doświadczeniach kobiet.

Julia Kamińska fot. Eastnews

Julia Kamińska o molestowaniu u Kuby Wojewódzkiego

Julia Kamińska zapytana przez Kubę Wojewódzkiego o poparcie akcji #MeToo szczerze opowiedziała o swoich doświadczeniach z młodości. Okazuje się, że popularna aktorka wiele lat temu sama padła ofiarą molestowania.

— Pierwszy raz to się zdarzyło, jak miałam 16 czy 17 lat, nic się strasznego nie stało, ale było to bardzo przykre. To było dotykanie mojego ciała, niby żart, że niby fajnie, ale to było bardzo krępujące i kompletnie nie wiedziałam, jak zareagować. To było okropne, pamiętam to do tej pory — opowiedziała swoją historię w programie Kuby Wojewódzkiego.

Julia Kamińska zaznaczyła, że molestowanie nie ma wyłącznie wymiaru psychicznego.

— Molestować można również przez żart i to jest przykre. Może to dobrze, że ta granica przesunie się trochę w tę stronę, bo przez wiele lat była po totalnie niewłaściwej stronie i może niektórym się jakaś lampka zapali, że lepiej nie, bo jednak #MeToo. Mam nadzieję, że to wahadło kiedyś znajdzie równowagę — zakończyła Julia Kamińska.

Aktorka już wcześniej opowiedział o swoich przykrych doświadczeniach.

— Przyłączyłam się do akcji #metoo, ponieważ, jak wiele innych kobiet, doświadczyłam molestowania. Molestowanie od czasu do czasu staje się przedmiotem debaty publicznej najczęściej przy okazji skandali takich jak ostatni z Harveyem Weinsteinem w roli głównej. Kiedy temat staje się nośny, dziennikarze zaczynają zadawać pytania i uzyskują szokujące odpowiedzi. Zauważam, że wtedy opinia publiczna zawsze na nowo wydaje się zszokowana skalą zjawiska. To mnie dziwi. Molestowanie w żaden sposób nie jest przecież tematem nowym. Zjawisko jest tak powszechne, że każda dziewczyna, z którą rozmawiałam na ten temat, miała tego typu doświadczenia, oczywiście w różnej skali — od zaczepek słownych po gwałt. Warto też pamiętać, że ofiarami molestowania padają nie tylko kobiety. Cieszę się zawsze, kiedy temat jest poruszany, dzięki temu wzrasta w społeczeństwie świadomość, jak bardzo powszechny jest ten problem. Kobiety czasem wstydzą się mówić o swoich doświadczeniach, ponieważ często czują się winne. To funkcjonuje niestety nawet w sferze językowej. Pytanie, na które w tej chwili odpowiadam, brzmiało: dlaczego się przyznałam? Ja nie mam się do czego przyznawać. Ja nie zrobiłam nic złego. Mówię otwarcie: tak, ja też doświadczyłam molestowania. Dlatego przyłączam się do akcji i zachęcam wszystkie osoby, które mają za sobą tego typu doświadczenia, żeby zrobiły to samo — wyznała Julia Kamińska w rozmowie z serwisem Plejada.

RadioZET.pl/Plejada.pl

Oceń