Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kto powiedział, że kobiety to słaba płeć? Poznaj przykłady niewiarygodnej siły

20.07.2018 00:10

Kurz, pot, zaciśnięte zęby i nieustanna rywalizacja... Mowa o treningu męskiej drużyny rugby? Niekoniecznie. Choć trudno w to uwierzyć, tak właśnie wygląda nowe oblicze kobiecej pasji. Potrzebujecie dowodów? Poznajcie kobiety, które brawurowo złamały stereotyp męskiej przewagi.

Kto powiedział, że kobiety to słaba płeć? fot. mat. prasowe

Ryk silników, spaliny… i kobiecy uśmiech

Stereotyp kobiety za kierownicą zna niemal każdy… Panie publicznie podziwiane za prowadzenie auta to z kolei na tyle rzadki przypadek, że jedynie nieliczni fani motosportu są w stanie wymienić przykładowe nazwiska zawodniczek odnoszących sukcesy.

shutterstock_1106279888

Tym łatwiej wyobrazić sobie furię i poczucie niesprawiedliwości, jakie odczuła Danica Patrick – Amerykanka startująca w wyścigach samochodowych – gdy poznała zdanie Szefa Formuły 1 Berniego Ecclestone’a na temat udziału kobiet w tej dziedzinie. Uznał on, że zawodniczki powinny zawsze prezentować się w bieli – tak jak inne sprzęty gospodarstwa domowego… Jednak sukcesy, jakie odniosła Danica, startując zarówno w prestiżowej serii IndaCar oraz zawodach Indianapolis 500, a także zwycięstwo w kwalifikacjach prestiżowej Daytony 500, utarły nosa potężnemu bossowi. Ecclestone odwołał w mediach swoje zdanie na temat kobiet w F1, jednocześnie wskazując Patrick jako godną udziału w wyścigach. Danica zyskała także podziw i przychylność kolegów z branży, stając się symbolem kobiety, która nie uznaje kompromisów i burzy ograniczenia.

Rola kobiet w motosporcie to nie tylko potwierdzona sukcesami rywalizacja przy akompaniamencie ryczących silników, ale także wkład w rozwój tej dziedziny. Doskonałym tego przykładem jest Susie Wolff – pierwsza od 22 lat po udziale Giovanny Amati kobieta, która pojawiła się w Grand Prix Formuły 1. Przetarła szlak od doskonale rokującej uczestniczki wyścigów gokartowych do kierowcy testowego i wyścigowego. Do końca kariery, nawet podczas ciężkiej walki o mistrzostwo, odważnie manifestowała swoją kobiecość – kto powiedział, że różowy mercedes nie może trafić do pierwszej dziesiątki zwycięzców w DTM?

 

shutterstock_1113158558

Inspirujące historie kobiet w sportach motorowych mogą stać się twoją własną! Chcesz utrzeć nosa znajomym i pokazać, na co cię stać? Dziś to nic trudnego – musisz tylko wybrać bezpieczne miejsce, w którym zmierzycie siły. Wystarczy, że pokażesz na przykład, jak szybko mijasz ich podczas wyścigu na torze kartingowym lub zechcesz zaszaleć i pod okiem instruktora przejechać się samochodem wyścigowym po profesjonalnym torze! Pamiętaj, że po kolejnych okrążeniach przyda się orzeźwienie – wybieraj bezpiecznie, na przykład bezalkoholową Łomżę 0,0%, dzięki której możesz sięgnąć po wyjątkowy smak piwa w każdych okolicznościach.

Twardsze niż skała

Kobiety nie tylko sięgnęły po sukces w motoryzacji, lecz także i sporcie, doskonale znosząc mordercze treningi, pot i nieopisaną presję. Wielu z nas kibicuje skoczkom narciarskim, nawet nie wiedząc, że w tej sekcji startują również kobiety. Carina Vogt to pierwsza w historii mistrzyni olimpijska w skokach narciarskich kobiet! Niejednokrotnie udowodniła, że niemal każdą bolesną porażkę można przemienić w pełne triumfu zwycięstwo. Chociaż zawodniczka bardzo chroni swoją prywatność i słynie ze stalowych nerwów, w jednym z wywiadów przyznała, że emocjonująca i przepełniona ciężką pracą droga jest dla niej jak bajka.

shutterstock_1071826184

Z pewnością słyszeliście o sukcesach amerykańskiego boksera Muhammada Ali. Niewielu jednak wie, że jego córka, Laila Ali, pod wpływem obejrzanej w telewizji kobiecej walki, poszła w ślady ojca. Bokserka na dobre zrywając z nudą, porzuciła prowadzony dotychczas… salon manicure. Laila stała się perfekcyjnym przykładem tego, że niepozorne idee mogą kryć prawdziwy charakter.

Wiecie, kim jest Lizzie Armanto? Co prawda dość późno zaczęła uprawiać skateboarding – pierwszy raz stanęła na desce w wieku 14 lat, ale dziś jest utytułowaną zawodniczką, która w pucharze świata wygrywa zawody z mężczyznami.

shutterstock_425974906

Kolejnym przykładem zdeterminowanej kobiecej siły w sporcie jest z pewnością Alana Blanchard – surferka, która w wolnych chwilach pracuje także jako modelka i projektantka mody – nie dość, że dorównuje mężczyznom w zawodach, to również pięknie prezentuje się na wybiegu i jest doskonałym przykładem tego, że wybierając pasję przypisywaną dotychczas tylko mężczyznom, nie traci się kobiecości – a wręcz odnajduje się ją na nowo!

Jak widać, istnieją dyscypliny, w których płeć nie gra roli – chodzi tylko o to, by wytrwale dążyć do celu. Ani treningi pod okiem uznanych surferów, ani nauka jazdy na desce nie są poza naszym zasięgiem! Poznając świat sportu, pamiętajcie, by brać z niego dobre wzorce – zamiast rozluźniających napojów postawcie na bezpieczne orzeźwienie, po którym zachowacie pełne skupienie i super koordynację – wypróbujcie Łomżę 0,0%, którą wyróżnia zaskakująca wyrazistość smaku piwa bez zawartości alkoholu.

I pamiętajcie, że nie musicie za wszelką cenę osiągać mistrzostwa – ważne, by rozwijać swoje pasje… dla siebie :)

Kobiecy pierwiastek w nauce

Czy kobiety rywalizują jedynie w sporcie? Okazuje się, że ich siła to charakter, który nie pozwala poddać się po napotkaniu pierwszych trudności również w innych dziedzinach. Dziś przykłady kobiet mających swój udział w nauce można mnożyć. Jednak dostęp do wyższej edukacji był w istocie efektem wieloletnich starań – badaczki żądne uznania dla swoich odkryć musiały same go wywalczyć. A to oznacza, że ich wkład w świat nauki przepełniony jest dokonaniami, których znaczenia nie można było dłużej lekceważyć.

shutterstock_730477897

Udowodniła to m.in. Cecilia Payne-Gaposchkin, której karierę moglibyśmy określić jako prawdziwy rollercoaster – sama stwierdziła, że porzucenie botaniki na rzecz astronomii wstrząsnęło jej światem. Miłość do astronomii Cecilia odnalazła podczas wyprawy na afrykańską wyspę Principe i uczestnictwa w prowadzonym tam wykładzie. Dowodząc, że skład chemiczny Ziemi i Słońca nie jest taki sam, wywołała prawdziwą rewolucję, a mimo to na etapie opiniowania jej pracy doktorskiej usłyszała, że wnioski są nie tylko nieprawdopodobne, ale i niemożliwe. O swój sukces musiała stoczyć ciężką walkę – jej działalność naukowa była odrzucana do czasu, aż wyniki jej pracy opublikował… jeden z konkurentów! Cecilia jednak nie poddała się i dzięki temu została pierwszą kobietą kierującą wydziałem na Harvardzie.

shutterstock_700329367

Kobiety realizujące ambicje w dziedzinie programowania? Nie zawsze było to oczywiste – zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety czarnoskóre. Annie Easley rzuciła więc podwójne wyzwanie współczesnemu jej światu: nie tylko odważyła się wyjść poza krąg norm społecznych, ale także stawiła czoła krzywdzącemu i powszechnemu w jej codzienności zjawisku – rasizmowi. I choć ciężko w to uwierzyć, nagły zwrot akcji w jej życiu przyniosła… lokalna gazeta – to tam trafiła na historię pracujących dla NACA bliźniaczek, która zainspirowała ją do porzucenia pielęgniarstwa i złożenia podania o pracę. W ciągu dwóch tygodni stała się członkiem zespołu NACA, a następnie NASA. Chociaż przyjęła na swoje barki ogromny ciężar – odpowiedzialność za bezpieczeństwo astronautów – z otrzymanym zadaniem poradziła sobie doskonale.

Annie nie była jedyną czarnoskórą kobietą wierzącą w swoje umiejętności. Polecamy przekonać się o tym podczas oglądania filmu Hidden Figures z 2016 roku prezentującego historię trzech Afroamerykanek wspierających prace mające na celu wysłanie w kosmos pierwszego człowieka. Z całą pewnością nie można odmówić im niezłomności charakteru i ogromu pracy, jaką wykonały, pokazując, że na polu nauk ścisłych także kobiety mogą sięgnąć gwiazd! Wieczór filmowy w gronie przyjaciółek to doskonała okazja na poznanie tej inspirującej historii. Podczas seansu zadbajcie o możliwość orzeźwienia – Łomża 0,0%, dzięki której możecie cieszyć się wyjątkowym smakiem piwa w każdych okolicznościach, będzie ciekawym wyborem!

Kto powiedział, że kobiety to słaba płeć? Powyższe przykłady to tylko namiastka dowodów na to, że nikt tak pięknie nie łamie stereotypów – nie tylko w sporcie, ale także na wielu innych polach!

Materiał partnerski

RadioZET.pl