Kobiety są dużo bardziej empatyczne niż mężczyźni. Dlaczego?

13.03.2018 16:01

Mężczyźni są dużo mniej empatyczni niż kobiety. Trudniej okazują emocje i nie zawsze potrafią okazać współczucie. Choć zwykło się mawiać, że "tak już jest", bo "tacy są faceci", okazuje się, że to wcale nie wina genów.

radosna para pije kawę fot. Pixabay

Nie jest tajemnicą, że niektórzy mężczyźni mogą mieć problemy z okazywaniem swoich emocji i uczuć. Ich partnerki mają poczucie niezrozumienia i trudności w porozumieniu z nimi. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry,  przeprowadzone przez Cambridge University, potwierdziło, że mężczyźni są mniej empatyczni niż kobiety - co było już wiadome. Jednak w najnowszym badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Z czego wynika, że jedni ludzie są mniej, inni bardziej empatyczni?

Odpowiedzi na te pytania badacze szukali w genach. Starannie przeanalizowali DNA blisko 47 000 osób, aby odkryć możliwe powiązania pomiędzy wynikami w testach empatii i genotypem. Chociaż naukowcy odkryli, że kobiety osiągają w teście empatii średnio o dziesięć punktów więcej niż mężczyźni, to zdecydowanie nie ma to żadnej genetycznej podstawy. Prowadzący badanie Varun Warrier, doktorant w dziedzinie neurologii, stwierdził, że w grę wchodzą najpewniej czynniki o charakterze społecznym. Przyznaje, że chodzi o inne oczekiwania względem dziewczynek i chłopców.

"Genetycznie mężczyźni i kobiety wydają się identyczni, ale różnica w wynikach testów empatii jest dość znacząca. Najwyższy możliwy wynik w teście EQ to 80. Zauważyliśmy, że mężczyźni mają średnio 40 punktów, a kobiety 50" - mówi Warrier. "Wiemy, że istnieją silne czynniki społeczne, które kształtują empatię i to, czy postrzegamy siebie jako empatycznych. Tradycyjnie, społeczeństwo ma większe oczekiwania wobec dzieci płci żeńskiej; oczekuje się od dziewczynek większego zrozumienia uczuć innych ludzi".

Co to oznacza? Najpewniej tyle, że oczekując od mężczyzn więcej empatii należy od najmłodszych lat pokazywać chłopcom postawy empatyczne i uczulać ich na to, że empatia pomaga wzbudzać między ludźmi więź i bliskość.

RadioZET.pl/livescience.com/SA

Oceń