Koń pozwie swoją byłą właścicielkę za zaniedbanie

09.05.2018 14:04

Koń pozwie swoją byłą właścicielkę za złe traktowanie. Sprawa, która wygląda na nieprawdopodobną, dzieje się w USA. 8-letnie zwierzę, a dokładniej jego obecni opiekunowie, będzie toczyć sprawę przed sądem w Waszyngtonie. Stawką jest 100 tysięcy dolarów.

Koń pozywa byłą właścicielkę fot. Pixabay

Koń o imieniu Justice - czyli sprawiedliwość - (wcześniej nazywał się Cień) jest ofiarą wieloletnich zaniedbań swojej byłej właścicielki - Gwendolyn Vercher. Twórcy pozwu, fundacja Animal Legal Defence, która działa w imieniu zwierzęcia, wskazują, że sąd w Oregonie uznał, iż zwierzęta mogą być ofiarami, a ofiary mają prawo domagać się zadośćuczynienia od swoich oprawców.

Fundacja informuje w 14-stronicowym pozwie, który we wtorek 8 maja wpłynął do sądu w Waszyngtonie, że koń był głodzony przez co ma olbrzymią niedowagę, cierpi na silne bakteryjne choroby skórne, a skóra na jego pysku zaczęła gnić od deszczu. Stan zwierzęcia jest na tyle poważny, że leczenie wymagać będzie nakładów finansowych. Przedstawiciele Animal Legal Defence postanowili domagać się środków na pokrycie przyszłych wydatków związanych z pieką nad nim.

- Konie, tak jak Justice, są inteligentnymi zwierzętami zdolnymi do bogatego, pięknego życia - powiedział Stephen Wells występujący w imieniu zwierzęcia. - Prawo w Oregonie uznaje prawo zwierzęcia do bycia wolnym od okrucieństwa - ten proces po prostu rozszerza dostępne środki zaradcze wobec naruszających praw zwierząt.

Dotąd pozwana nie udzieliła komentarza.

Sprawa wydawać się może kuriozalna, jednak to ważny krok w kierunku ochrony praw zwierząt. Także w Polsce każdego roku na jaw wychodzą dziesiątki przypadków bestialskiego znęcania się ludzi nad zwierzętami. Często koszty leczenia pokrywane są przez anonimowych darczyńców lub organizacje zwierzęce, choć ponosić je powinni oprawcy.

RadioZET.pl/Independent/Oregonlive/BBC/SA

Oceń
Tagi