Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koniec roku szkolnego. Jaki prezent dla nauczycieli i wychowawcy?

21.06.2017 13:37
xxx zet

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 zbliża się wielkimi krokami. W piątek 23 czerwca uczniowie po raz ostatni pójdą do szkoły. Jak co roku pojawia się więc dylemat: czy przynieść prezent nauczycielom? Jeśli tak, to jaki? Podpowiadamy!

Koniec roku szkolnego. Jaki prezent dla nauczycieli i wychowawcy? fot. Pexels

Upominek to na pewno dobry pomysł. Ale nie można przesadzać – droga biżuteria, telefon komórkowy czy ekspres do kawy nie są wskazane. Nauczyciele na pewno bardziej ucieszą się z podarunku prosto od serca.

A co z kwiatami? Tu zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że to już tradycja i że danie pięknego bukietu nie ma w sobie nic z łapówki. Ale jest i druga strona medalu.

Krzysztof Ponikowski, nauczyciel ze Szczecina, rozkręca w mediach społecznościowych bardzo interesującą akcję.

„Witam, jestem nauczycielem w jednej ze szczecińskich szkół. Od dłuższego czasu nurtuje mnie powszechna od lat szkolna praktyka. Chodzi o wręczanie nauczycielom w dowód wdzięczności bukietów kwiatów z okazji zakończenia roku szkolnego, kwiatów, które za kilka dni trzeba będzie wyrzucić. Według mnie można by ten zwyczaj przekuć w akcje, które pomogą poszkodowanym osobom, środowiskom, a pieniądze wydane na owe bukiety zamienić na wsparcie finansowe dla potrzebujących. W Polsce mamy ok. 4 miliony uczniów. Jeśli chociaż co czwarty wrzuciłby do puszki 10 zł (koszt kwiatka z przystrojeniem) to w skali kraju można by uzbierać 10 mln zł! Ostatnie trzęsienie ziemi w Nepalu przywiodło ponownie te rozważania. Mam w głowie akcję, w ramach której można by pomóc w odbudowie tego kraju" – napisał nauczyciel, co spotkało się z dużym odzewem internautów.

Warto przemyśleć ten pomysł, bo jest bardzo szczytny. Jeśli jednak chcemy obdarować nauczyciela jakimś prezentem, najlepiej będzie zorganizować upominek od całej klasy. Piękny album ze zdjęciami klasy dla wychowawcy, tomik ulubionej poezji dla polonistyki albo własnoręcznie zrobiony kolaż dla nauczycielki od plastyki to pomysły, które nigdy nie wyjdą z mody.

RadioZET.pl/SI

Oceń