Zamknij

Koniec z podróbami! Ta apka rozpozna podrobioną odzież

Redakcja
18.09.2017 16:44
Entrupy podróbki prada
fot. Pixabay

Podróbki odzieży czy kosmetyków są prawdziwym utrapianiem zarówno producentów, jak i samych klientów, którym zależy na nabyciu oryginalnego produktu. Właśnie pojawiła się aplikacja, która rozpozna oryginalny/podrobiony wyrób odzieżowy. To koniec z podróbkami?

Ludzi można podzielić na kilka kategorii: takich, którzy kupują podrobione ubrania, bo jest im wszystko jedno i nie zwracają uwagi na "markę"; takich, którzy kupują podróbki celowo - aby udawać, że wydają majątek na oryginalne wyroby - i dla niepoznaki nazywają je "replikami" (bo tak łatwiej im udawać, że nie kupują podróbek), oraz na tych, którzy cenią oryginalny produkt, ale nie do końca zawsze wiedzą, jak go odróżnić od podrobionego. Specjalnie z myślą o tych trzecich powstała aplikacja (wraz z odpowiednim do niej urządzeniem), która pomaga odróżniać falsyfikaty od "prawdziwych" wyrobów.

Entrupy, bo tak nazywa się ta apka, współgra ze specjalną podręczną kamerką. Urządzenie potrafi z 98-procentową pewnością powiedzieć czy produkt jest oryginałem, czy podróbką. Twórcy tego produkty - startup z Nowego Jorku - przygotowali go już w ubiegłym roku, jednak wymagało ono dodatkowej pracy. Obecna wersja dokładniej i z większą pewnością analizuje wyroby ekskluzywnych producentów takich jak Gucci, Chanel czy Louis Vuitton. Łącznie Entrupy analizuje wyroby 11 marek. Jego działanie jest proste: kamerka, wyposażona w 260-krotne powiększenie wychwytuje to, czego nie możemy dostrzec gołym okiem - minimalne różnice w kolorze, niedokładny druk, czy gęstość materiału.

Jak przyznała Susan Scafidi z Fashion Law Institute nowojorskiego Fordham University, dziesięć lat temu kobiety, które kupowały towar w second-handach, wiedziały, że oryginalnych produktów nie można kupić "za rogiem". Jednak dziś, kiedy legalna i nielegalna sprzedaż odbywa się różnymi kanałami - np. przez internet, trudniej jest wychwycić podróbkę.

Co ciekawe, Entrupy jest dostępny zarówno w sprzedaży, jak i z możliwością czasowego wypożyczenia z miesięcznym abonamentem już od 99 dolarów.

RadioZET.pl/Independent/SA