Korzystasz z Airbnb? Szykują się zmiany

18.07.2018 15:38

Airbnb to popularny serwis internetowy, który pozwala wynająć mieszkanie, dom czy pokój od osoby prywatnej niemal na całym świecie. Okazuje się, że zapowiada się na zmiany, na które naciska Komisja Europejska.

Airbnb fot. Pixabay

Każdego dnia z oferty najmu krótkoterminowego za pośrednictwem Airbnb korzystają tysiące ludzi na całym świecie. Także w Polsce platforma jest coraz popularniejsza, a jej ważnym atutem są niezwykle konkurencyjne ceny. Okazuje się, że już wkrótce w serwisie dojść może do pewnych zmian, na które naciska Komisja Europejska.

KE ma wątpliwości co do cenników na Airbnb

Chodzi m.in. o sposób prezentowania cen wynajmu lokali oferowanych w serwisie. Jak informuje serwis Wirtualnemedia, niektóre praktyki platformy są niezgodne z wymogami KE, o czym poinformowała Viera Jourova, unijna komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów. Jak przekazała, w obecnie podawanych cenach brak wszystkich kosztów, które ostatecznie ponosi wynajmujący (takich jak opłata za sprzątanie i serwis), które obecnie nie są prezentowane wynajmującym, zanim podejmą decyzję o wyborze konkretnego lokum.

Komisarz zaznaczyła, że tylko w 2017 roku do KE złożono ponad 6 tys. skarg na platformy pośredniczące w wynajmie nieruchomości – w tym właśnie Airbnb. Poza wspomnianymi wątpliwościami KE zauważa też konieczność zmian w regulaminie serwisu, który daje zbyt wąskie uprawnienia użytkownikom w zakresie reklamacji czy zwrotów kosztów. Ponadto wynajmujący nie mają możliwości skutecznego odwołania się w wypadku sporu z serwisem. Komisja wzywa platformę do jak najszybszej zmiany niedozwolonych praktyk. Właścicielom Airbnb dano czas na przedstawienie rozwiązań do końca sierpnia 2018. W razie niezastosowania się do tych zaleceń Airbnb może ponieść karę przewidzianą przez unijne przepisy.

Airbnb ma czas do końca sierpnia 2018

W swoim komentarzu dla serwisu Wirtualnemedia.pl przedstawiciel Airbnb informuje, że wątpliwości KE traktuje bardzo poważnie.

– Traktujemy bardzo poważnie wątpliwości KE, postaramy się być tak transparentni dla naszej społeczności jak to tylko możliwe. Wynajmujący przed potwierdzeniem zakupu oferty są informowani o wszystkich opłatach, w tym tych związanych z serwisem i podatkami. Będziemy jednak ściśle współpracować z Komisją nad usprawnieniem naszego systemu i wyjaśnieniem wszystkich poruszonych przez nią punktów – cytują Wirtualnemedia.pl.

RadioZEt.pl/Wirtualnemedia.pl/SA

Oceń