Zamknij

Koszty ślubu. Ile Polacy wydają na ślub i wesele?

Redakcja
24.04.2018 12:18
Koszty ślubu. Ile Polacy wydają na ślub i wesele?
fot. Pexels

Ile Polacy wydają na ślub? Jakie są koszty ślubu i wesela w naszym kraju?

Koszty ślubu. Ile Polacy wydają na ślub i wesele?

Wiosna to początek sezonu weselnego, czyli wzmożonych wydatków. Jak wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK, prawie co trzeci Polak gotowy jest wydać na tę uroczystość nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Tymczasem koszty wesela łatwo przekraczają tę kwotę dwukrotnie.

Ślub i wesele to obecnie ogromne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne. Koszty weekendowej uroczystości sięgające nawet 35 tysięcy złotych składają się z wynajmu sali, pokoi hotelowych, cateringu, ale również obsługi fotograficznej. Samo menu weselne może kosztować około 15 tysięcy złotych. Kwota, którą przyjdzie wydać na fotografa, to nierzadko 4 tysiące złotych.

Polacy, niezależnie od swoich dochodów, nie są przygotowani finansowo na wszystkie koszty uroczystości. Tylko 14% z nas wydałoby na ślub i wesele od 25 do 35 tysięcy złotych. Na sumy wyższe niż 35 tysięcy złotych przygotowanych jest 15% badanych. Z wysokimi wydatkami ślubnymi próbujemy poradzić sobie, np. biorąc kredyt. Gotowość do tego rozwiązania deklaruje 45% z nas. Na kredyt przed ślubem zdecydowałyby się najczęściej osoby młode.

— Nasze badanie pokazało, że Polacy oczekują niższych kosztów ślubu, niż wynoszą one w rzeczywistości. W takiej sytuacji wiele osób ratuje się kredytem. Czy warto jednak zaczynać wspólne życie od zobowiązań finansowych, które później trzeba będzie długo spłacać? Przygotowaliśmy pakiet przedślubnych porad, jak m.in. dobrze zaplanować budżet, ustalić priorytety oraz plan amortyzacji budżetu. Odpowiednio wcześniejsze zapoznanie się z kosztami pozwoli nie tylko uniknąć nieplanowanych pożyczek, ale i zaoszczędzić — komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Jak do wydatków mają się prezenty ślubne? Obecnie nie są już w modzie podarunki rzeczowe, dominuje popularna „koperta”. Jak pokazuje badanie, prawie co trzeci Polak zdecyduje się wręczyć parze młodej od 300 do 500 złotych. Na wyższe kwoty decydują się głównie osoby po 50. roku życia. 37% z nich może wręczyć od 500 do 1000 złotych.

RadioZET.pl/SI