Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koty pochłaniają trujące cząsteczki i oczyszczają powietrze w domu

17.08.2018 06:40

Oto kolejny powód, by mieć kota! Jak pokazały badania naukowców ze Sztokholmu, ciała kotów pochłaniają toksyczne związki chemiczne obecne w wielu przedmiotach domowego użytku.

kot fot. Instagram/Cats of Instagram

Miłośnicy kotów nie muszą szukać żadnych powodów, by mieć tego zwierzaka, jednak ci, którzy jeszcze muszą się przekonać, mają kolejny dowód, że warto. Już wcześniej naukowcy podejrzewali, że koty mogą pomagać w oczyszczaniu powietrza w mieszkaniach, jednak ostatecznie potwierdziły to badania naukowców ze Sztokholmu, opublikowane na łamach „Environmental Science & Technology”.

Badacze z tamtejszego uniwersytetu dowiedli, że koty pochłaniają toksyczne substancje znajdujące się w meblach czy urządzeniach AGD. Mowa o tzw. bromowanych opóźniaczach spalania, które odpowiedzialne są za różnego rodzaju zaburzenia o charakterze endokrynnym. Już wcześniej zauważono, że we krwi kotów chorych na nadczynność tarczycy stężenie tych szkodliwych związków jest wyższe.

Odkrycie to ma duże znaczenie, bo bromowane opóźniacze spalania mogą szkodzić zarówno zdrowiu zwierząt, jak i ludzi. U tych drugich narażone są przede wszystkim dzieci, które potrafią brać do ust dowolne przedmioty, a wraz z nimi pył, w postaci którego opóźniacze występują w naszych domach.

Niestety fakt, że koty pochłaniają toksyczne substancje, nie odbywa się bez szkody dla ich zdrowia, dlatego, by ograniczać kontakt swój, bliskich i zwierząt domowych z bromowanymi opóźniaczami spalania zalecane jest po prostu częste, regularne sprzątanie, wycieranie kurzu i wybieranie tych mebli, dywanów czy sprzętów AGD, w których produkcji środków tych nie stosowano.

RadioZET.pl/su.se/SA

Oceń
Tagi