Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Które zwierzę jest inteligentniejsze: kot czy pies? Naukowcy dali odpowiedź

05.12.2017 15:29

Pomiędzy miłośnikami psów i kotów toczy się odwieczny spór o to, który zwierzak jest inteligentniejszy. Naukowcy postanowili wreszcie przyjrzeć się temu zagadnieniu. Wynik ich badań niestety nie może zadowolić wszystkich. Co udało się ustalić?

Koty i psy fot. Pixabay
Zagłosuj

Wolisz psy czy koty?

Które ze zwierząt jest mądrzejsze: pies czy kot? Takie pytanie wielbiciele czworonogów zadają sobie od dawna. A problem, choć dosyć zabawny, to i całkiem poważny, bo potrafi ludzi dzielić czasem bardziej, niż polityka. Zespół naukowców z Uniwersytetu Vanderbilt zajął się tym zagadnieniem i przeliczył neurony w ośrodkowym układzie nerwowym różnych drapieżników: fretek, szopów, kotów, psów, lwów, hien, szopów czy niedźwiedzi. Wynik badań, które opublikowano na łamach czasopisma "Frontiers in Neuroanatomy", pokazał m.in., że pies rasy golden retriever ma więcej komórek nerwowych niż hiena, lew czy niedźwiedź, mimo że mózgi tych zwierząt są nawet trzy razy większe. Przede wszystkim jednak zauważono, że psy mają dwa razy więcej neuronów niż koty: odpowiednio 530 i 250 mln. Oznacza to, że - mówiąc krótko - są bardziej inteligentne.

Doktor Suzana Herculano Houzel z zespołu badawczego zajmującego się tym badaniem stwierdziła: "Wierzę, że całkowita liczba neuronów u zwierząt, szczególnie w obszarze kory mózgowej, określa bogactwo stanu psychicznego i zdolności przewidywania tego, co nastąpi, w oparciu o wcześniejsze doświadczenia". I dodała: "Jestem 100-procentową miłośniczką psów (tu "kociarze" mogą wietrzyć spisek), choć uważam, że nasze odkrycia oznaczają tyle, że psy mają biologiczną zdolność robienia o wiele bardziej złożonych rzeczy, niż koty".

No cóż - czy taka odpowiedź może zakończyć spór wielbicieli kotów i wielbicieli psów? Trudno powiedzieć, bo przecież liczba neuronów to nie wszystko. Wygląda też na to, że pies ma predyspozycje do wykonywania złożonych czynności, ale wcale może z nich nie korzystać - jak geniusz, który do niczego nie doszedł, bo mu się nie chciało.

Ostatecznie - nie oszukujmy się - większość z nas wybiera domowego zwierzaka z uwzględnieniem wielu różnych czynników, nie samej inteligencji. Gdyby tak było, powinniśmy wybierać np. szczury, które niektórzy badacze pod względem intelektu stawiają na poziomie delfinów - uznawanych przecież za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt. A jednak o tym, że wybieramy psa lub kota decyduje znacznie więcej aspektów, choćby i te praktyczne, a nawet zwykłe przyzwyczajenie "z domu". Jakie zatem znaczenie dla "kociarzy" będzie mieć to, że ich ulubiony zwierzak ma mniej neuronów, skoro pies nie jest tak zwinny i niezależny, jak kot?

RadioZET.pl/news.vanderbilt.edu/SA

Oceń