Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lubisz smak goryczki? Naukowcy nie mają dla Ciebie dobrych wieści

02.01.2018 16:04

Choć o gustach się podobno nie dyskutuje - zarówno tych modowych, artystycznych czy kulinarnych - to jednak to, co lubimy, wiele o nas może powiedzieć. Naukowcy uważają, że podobnie jest z umiłowaniem do gorzkich smaków. Nie każdego jednak ucieszy, czego dowodzą badania.

gin z tonikiem fot. Pixabay

Lubisz pić mocną kawę? A może jesteś fanem ginu z tonikiem czy innego gorzkiego drinka? Jeśli tak, to możesz nie być zadowolony z tego, co odkryli naukowcy z Austrii.

Grupa badaczy z Innsbrucku pod kierownictwem doktorów Christiana Sagioglou i Tobiasa Greitemeyera przeprowadziła dwa testy, z których wynikło, iż preferowanie gorzkiego smaku częściej współgra z wrogimi cechami osobowości danej osoby, jak narcyzm, makiawelizm czy psychotyczność, oraz skłonnościami do sadyzmu.

W pierwszym badaniu grupa 953 osób miała uszeregować preferowaną przez siebie żywność w 6-cio stopniowej skali. W drugim teście badani odpowiadali na pytania, mierzące ich poziom stabilności emocjonalnej i skłonność do "codziennego sadyzmu", takie jak "czy lubisz dręczyć innych", albo "czy chętnie odtwarzasz ulubione sceny przemocy".

"Analizy potwierdziły, że wybieranie gorzkiego smaku jest silną zapowiedzią skłonności sadystycznych" - wyjaśniają kierujący badaniem. "Dane dostarczają informacji na temat związku pomiędzy osobowością a preferencjami w jedzeniu i piciu i pokazują wysoką korelację między przyjemnością płynącą ze spożywania gorzkich pokarmów a skłonnościami sadystycznymi".

Zaskoczeni? Nam na pewno przyjdzie to do głowy, kiedy napadnie nas ochota na tabliczkę gorzkiej czekolady.

RadioZET.pl/indy100.com/SA

Oceń