Lubisz smak goryczki? Naukowcy nie mają dla Ciebie dobrych wieści

02.01.2018 16:04

Choć o gustach się podobno nie dyskutuje - zarówno tych modowych, artystycznych czy kulinarnych - to jednak to, co lubimy, wiele o nas może powiedzieć. Naukowcy uważają, że podobnie jest z umiłowaniem do gorzkich smaków. Nie każdego jednak ucieszy, czego dowodzą badania.

gin z tonikiem fot. Pixabay

Lubisz pić mocną kawę? A może jesteś fanem ginu z tonikiem czy innego gorzkiego drinka? Jeśli tak, to możesz nie być zadowolony z tego, co odkryli naukowcy z Austrii.

Grupa badaczy z Innsbrucku pod kierownictwem doktorów Christiana Sagioglou i Tobiasa Greitemeyera przeprowadziła dwa testy, z których wynikło, iż preferowanie gorzkiego smaku częściej współgra z wrogimi cechami osobowości danej osoby, jak narcyzm, makiawelizm czy psychotyczność, oraz skłonnościami do sadyzmu.

W pierwszym badaniu grupa 953 osób miała uszeregować preferowaną przez siebie żywność w 6-cio stopniowej skali. W drugim teście badani odpowiadali na pytania, mierzące ich poziom stabilności emocjonalnej i skłonność do "codziennego sadyzmu", takie jak "czy lubisz dręczyć innych", albo "czy chętnie odtwarzasz ulubione sceny przemocy".

"Analizy potwierdziły, że wybieranie gorzkiego smaku jest silną zapowiedzią skłonności sadystycznych" - wyjaśniają kierujący badaniem. "Dane dostarczają informacji na temat związku pomiędzy osobowością a preferencjami w jedzeniu i piciu i pokazują wysoką korelację między przyjemnością płynącą ze spożywania gorzkich pokarmów a skłonnościami sadystycznymi".

Zaskoczeni? Nam na pewno przyjdzie to do głowy, kiedy napadnie nas ochota na tabliczkę gorzkiej czekolady.

RadioZET.pl/indy100.com/SA

Oceń