Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Matura 2017: jak skutecznie się uczyć? Rady naukowców

22.04.2017 11:26

Jak skutecznie uczyć się do matury? Taki problem ma wielu maturzystów. Jedni z nich spędzają dużo czasu nad książkami bez lepszych rezultatów. Inni uczą się krótko i zapamiętują większość materiału. Tymczasem naukowcy przekonują, że jest kilka zasad, które wpływają na efektywność uczenia się.

Jak sie uczyć do matury fot. sxc.hu

Do matury 2017 pozostało już coraz mniej czasu. Większość tegorocznych maturzystów wykorzystuje te ostatnie dni na utrwalenie materiału i końcowe przygotowania do egzaminu dojrzałości.

Stres, przeciążenie nauką, zarywanie nocy, zmęczenie - wszystko to prowadzi do trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Jak więc najefektywniej wykorzystać ostatnie dni przed maturą 2017? Jak się uczyć skutecznie?

Jak się uczyć do matury?

Okazuje się, że długie uczenie się wcale nie jest kluczem do skutecznego zdobywania wiedzy. Co więcej, naukowcy zalecają, by ograniczać naukę do kilku godzin dziennie. Zdaniem doktora Philipa Alapata, dyrektora placówki zajmującej się zaburzeniami snu, chodzi przede wszystkim o to, by się wysypiać. Przedłużający się brak snu niekorzystnie wpływa na nasz nastrój, poziom energii i koncentrację.

Oto kilka zasad skutecznej nauki, opartych na badaniach Philipa Alapata z amerykańskiego Harris Health Sleep Disorders Center.

1. Zadbaj o dobry sen - śpij po 8-9 godzin na dobę.

2. Unikaj kofeiny - ogranicz kawę i napoje energetyczne z kofeiną. Substancja ta działa krótko i na dłuższą metę może obniżyć umiejętność przyswajania wiedzy.

3. Zrelaksuj się. Wypoczęty organizm i mózg łatwiej przyswaja nowe informacje.

4. Ważne są godziny nauki. Ucz się wtedy, kiedy mózg najlepiej funkcjonuje - nie przed południem, tylko w godzinach 18.00-20.00.

RadioZET.pl/ScienceDaily/SA

Oceń