Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zmarł twórca najpopularniejszych szpilek świata

20.11.2017 13:20

Azzedine Alaïa nie żyje. To jemu kobiety zawdzięczają sukienki typu body-con i wiele modeli zjawiskowych szpilek.

Zmarł twórca najpopularniejszych szpilek świata fot. Instagram

Azzedine Alaïa urodził się w Tunezji, gdzie studiował rzeźbiarstwo na uczelni École des Beaux-Arts. Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako asystent krawca. Wkrótce zaczął ubierać klientów prywatnych, a w 1957 roku przeniósł się do Paryża, gdzie chciał robić karierę jako projektant. W mieście miłości rozpoczął pracę u Christiana Diora jako krawiec, ale musiał zrezygnować z niej już po pięciu dniach, gdy wybuchła wojna algierska. Później przez dwa sezony pracował dla Guy Laroche, a potem dla Thierry'ego Muglera, aż otworzył swoje pierwsze atelier przy ulicy Bellechasse w późnych latach 70. To właśnie w tym niewielkim skromnym atelier przez prawie 20 lat ubierał najwybitniejszych Francuzów i nie tylko – ponoć jedną z jego ulubionych klientek była Greta Garbo.

W 1980 roku Azzedine Alaïa wyprodukował swoją pierwszą dużą kolekcję odzieży i przeniósł się do większej siedziby przy ulicy Parc-Royal w dzielnicy Marais. W 1984 roku otrzymał tytuł Najlepszego Projektanta Roku i twórcę Najlepszej Kolekcji Roku. Podczas uroczystej gali sama Grace Jones niosła go w ramionach po scenie.

Pod koniec lat osiemdziesiątych Azzedine Alaïa otworzył nowe butiki – w Nowym Jorku i Beverly Hills. Jego uwodzicielskie, obcisłe ubrania odniosły ogromny sukces. Wśród wielbicieli znaleźli się zarówno zwykli fani mody, jak i ich ikony: Grace Jones (wystąpiła w kilku swoich kreacjach w filmie „A View to a Kill"), Tina Turner, Raquel Welch, Madonna, Janet Jackson, Brigitte Nielsen, Naomi Campbell, Stephanie Seymour, Tatiana Sorokko, Shakira , Franca Sozzani, Isabelle Aubin, Carine Roitfeld czy Carla Sozzani.

W połowie lat 90. po śmierci siostry Alaïa praktycznie zniknął ze sceny mody, nadal jednak pracował dla klientów prywatnych, co przynosiło mu pożądane zyski. Prezentował kolekcje we własnej przestrzeni, w sercu Marais, gdzie pod jednym dachem prowadził swoje warsztaty twórcze, butiki i luksusowy showroom.

Azzedine Alaïa przeszedł także do historii filmu. W słynnym w latach 90. filmie młodzieżowym „Clueless" („Słodkie zmartwienia") główna bohaterka Cher Horowitz (w tej roli Alicia Silverstone) zostaje napadnięta i strofuje do złodzieja: „Ostrożnie, to Alaia".

W 1996 roku Azzedine Alaïa wziął udział w Biennale della Moda we Florencji, gdzie zaprezentował jedną z najsłynniejszych sukni w historii mody. W 2000 roku projektant rozpoczął współpracę z Pradą.

Azzedine stworzył projekt sukienki typu body-con, był także twórcą zjawiskowych szpilek ozdobionych okrągłymi skórzanymi guzikami nawiązującymi do laserowo wyciętych wzorów.

Zrzut ekranu 2017-11-20 o 13.14.56

Azzedine Alaïa zmarł w Paryżu 18 listopada 2017 roku. Miał 77 lat.

Redaktor Vogue Edward Enninful po tym, gdy dowiedział się o jego śmierci, powiedział: „Azzedine Alaïa był prawdziwym wizjonerem i niezwykłym człowiekiem, który jeszcze długo zostanie w sercach wszystkich tych, którzy go znali, a także kobiet, które uwielbiały jego niepowtarzalny styl".

RadioZET.pl/SI

Oceń