Zamknij

Zara oskarżona o rasizm. W reklamie eksponuje piegi chińskiej modelki

Redakcja
21.02.2019 15:01
Zara znalazła się w ogniu krytyki
fot. Zara.com

Zara, która prowadzi w Chinach kampanię reklamową kosmetyków znalazła się w ogniu krytyki. Wszystko przez to, że w reklamie wyeksponowano piegi chińskiej modelki, które zdaniem mieszkańców Chin zupełnie nie pasują. Według nich, tamtejsze kobiety chcą jak najbardziej podkreślać bladą karnację, a  Zara stworzyła w reklamie zupełnie inny obraz. Słuszna krytyka, czy przesada?

Zara skrytykowana przez internautów

Zara przyzwyczajona jest zapewne do wszelkiej krytyki, w końcu raz na jakiś czas na hiszpańską sieciówkę spadają gromy: jak nie oskarżenia o plagiat, to o rasizm. Najnowsze dotyczą właśnie rasizmu, a poszło o niewinne piegi modelki. W kampanii wystąpiła chińska modelka Li Jingwen, która oprócz pomalowanych na czerwono ust, ma leciutki make-up.  Widoczne są za to piegi, które zdaniem mieszkańców Chin są krzywdzące dla... pozostałych Chinek i "zbrzydzają Chiny". Chinki bardzo dbają o swoją cerę, ale też mocno podkreślają jej bladość.

Zara odpiera zarzuty

Zara jednak wybrała modelkę, której twarz pokryta jest piegami. Choć Zara zapewnia, że nie miała na celu nikogo obrażać, z tym stwierdzeniem nie do końca zgadza się "China Daily". Ich zdaniem, działania hiszpańskiej marki mogły być zaplanowane. "China Daily" podkreśla, że  Zara pokazała "nadmierną wrażliwość i brak pewności siebie na tle kulturowym mieszkańców Chin".

Warto podkreślić, że w ostatnim czasie oskarżenia o rasizm dotknęły również wielkiego giganta modowego, którym jest Gucci. Na stronie internetowej można było niedawno zobaczyć czarny golf z wycięciem i zaznaczonymi na czerwono ustami. Internauci nazwali go rasistowskim, przypominając tragiczną historię prześladowań czarnych. Wiele osób uznało, że taki model, który znalazł się w ofercie jest upokarzający i obraźliwy dla czarnej społeczności.

RadioZET.pl/ SW