„Napewno” i „na prawdę” to najczęstsze błędy językowe w polskim internecie

20.02.2019 12:50

Język polski nie należy do najłatwiejszych. W 2018 roku w polskim internecie publikowano ponad 11 tysięcy błędów ortograficznych dziennie. Na podium znalazły się dwa wyrażenia, które były źle zapisywane: „napewno” i „na prawdę”. Jak się okazuje, istną kopalnią błędów jest Facebook.

Najczęstszym źródłem błędów językowych jest Facebook fot. INadwyraz.co

Najczęstsze problemy językowe polskich internautów

Sklep Nadwyraz.com opublikował zestawienie najczęściej popełnianych błędów językowych przez Polaków. Z raportu „100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2018 roku” wynika, że polscy internauci mają problem z pisownią łączną i rozłączną. Na dowód tego najczęściej popełnianymi błędami są słowa „napewno” pisane razem oraz „na prawdę” zapisywane oddzielnie. Trzecie miejsce należy do sformułowania „dzień dzisiejszy”, które jest błędne, bo wystarczy tylko użyć słowa „dziś”.

Kolejne miejsca należą do wyrażeń pisanych oddzielnie. Choć wydają się proste, hasła takie jak „w ogóle”, „na razie”, „poza tym” notorycznie zapisywane są przez internautów łącznie. Dalsze miejsca w raporcie zajmują wyrazy pisane z błędami ortograficznymi czy językowymi. Z kolei „mój” wciąż jest pisane przez „u”, „wziąć” zapisywane jest przez ludzi jako „wsiąść”, natomiast „naprzeciwko” pisane jest przez „sz” i w dodatku oddzielnie.

Facebook kopalnią błędów językowych i ortograficznych

Jak się okazuje, największym źródłem błędów jest Facebook. Pochodzi z niego aż 40,2% błędów. Nieco lepiej wypada serwis YouTube, ponieważ pochodzi z niego 20,8% naruszeń językowych. Najmniejsza ich liczba znalazła się w newsach dziennikarskich. Są one źródłem 3,1% błędów. Warto dodać, że w sieci są również powszechne pleonazmy, czyli wyrażenia, które składają się z wyrazów znaczących to samo lub prawie to samo tak jak m.in. „dzień dzisiejszy” czy „okres czasu”.

Radio ZET.pl/ Wirtualnemedia.pl

Oceń
Tagi