Zamknij

Naukowcy biją na alarm: należy zakazać używania brokatu

Redakcja
06.12.2017 13:27
brokat szkodzi środowisku
fot. Pixabay

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym świecie tyle mówi się o ekologii, że każdy jest w stanie wymienić większość czynników, które wpływają szkodliwie na środowisko. Jednak cały czas odkrywamy nowe - i to takie, o których większość z nas nawet by nie śniła. Tym razem chodzi o... brokat.

Mieniące się wielobarwne drobinki znajdują dziś szerokie zastosowanie - m.in. przy produkcji kosmetyków do ciała i włosów, ozdób choinkowych, kostiumów, dekoracji imprezowych, lakierów do paznokci czy tez artykułów szkolnych i biurowych. Ale czy ich zużycie jest aż tak duże, że może to szkodzić naszej planecie? Okazuje się, że tak.

Temat brokatu w środowiskach naukowców i ekologów pojawia się już od dawna - podobnie jak mikrogranulek w peelingach czy żelach pod prysznic. To, co łączy obydwie sprawy, to fakt, że i brokat, i mikrogranulki produkowane są z tworzywa sztucznego. Kiedy przedostają się do środowiska, są bardzo szkodliwe. W oceanach konsumowane są przez organizmy wodne. Zwierzęta często mylą je z pokarmem. Jak pokazują dane, już blisko 33 procent ryb w Wielkiej Brytanii jadło plastikowy "pokarm". A to szkodliwe nie tylko dla samych ryb, ale i ludzi, którzy te ryby potem konsumują.

Dr Trisia Farrelly, naukowiec z Massey University w Nowej Zelandii jest jednym z tych badaczy, którzy wzywają do globalnego zakazu używania brokatu. Takie przepisy wprowadzone zostały już w niektórych stanach USA, a od niedawna część brytyjskich przedszkoli całkowicie zrezygnowała z korzystania z jakichkolwiek produktów zawierających mikroplastik.

RadioZET.pl/BBC/foxnews.com/SA